Z Torunia na Marsa. Misja łazika

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 09:12
Jego konstruktorami jest trójka toruńskich studentów. Posłuży on jako platforma testowa dla francuskiego georadaru Wisdom, który w 2018 roku poleci na Marsa. Tematem "Wieczoru naukowego” był łazik Magma White.
Audio
Łazik Magma White
Łazik Magma WhiteFoto: materiały promocyjne

Głównym zadaniem polskiego łazika będą wspólne pomiary geofizyczne z zespołem francuskiego georadaru Wisdom. Urządzenie to w 2018 roku poleci na Marsa wraz z europejskim łazikiem Exomars. Testy urządzenia odbywały się w dniach 27 kwietnia – 1 maja w austriackich jaskiniach masywu Dachstein.

- Nasze urządzenie nie poleci na Marsa. Mamy natomiast nadzieję, że pewne nasze rozwiązania, które wypracowujemy w ramach tej współpracy zostaną wykorzystane w misjach marsjańskich. Na Marsa nie leci się od razu, ale jest to dla nas pierwszy krok - mówili w Jedynce konstruktorzy łazika Magma White.

Oprócz Mateusza Józefowicza, Sebastiana Meszyńskiego i Rafała Zielińskiego gościem "Wieczoru naukowego" był Łukasz Wilczyński z Mars Society Polska.

Rozmawiała Dorota Truszczak.

Więcej w nagraniu audycji.

Zobacz więcej na temat: NAUKA Toruń POLSKA

Czytaj także

Reżyser "Titanica" na dnie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 09:20
11 km pod powierzchnią wody - tak głęboko zapuściła się do tej pory dwójka śmiałków. Trzecim, który tego dokonał jest znany reżyser James Cameron. O szczegółach opowiedział gość Jedynkowego "Wieczoru naukowego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski łazik pomoże w testach francuskiego georadaru

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 19:24
Zbudowany przez trzech studentów z Torunia marsjański łazik Magma White pomoże w testach francuskiego georadaru Wisdom, który w 2018 roku będzie używany do badania Marsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łazik z Marsa nadesłał kolejną ciekawą widokówkę

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 20:57
Astronomowie odkryli kolejne ślady wody na Marsie. Najnowsze dane nadesłał amerykański łazik Opportunity.
rozwiń zwiń