Finał konkursu "Zrób sobie radio"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 23:05
Konkurs jest związanym z 16. Piknikiem Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik , którego hasłem jest "Energia".
Audio
Radioodbiornik
RadioodbiornikFoto: Glow Images/East News

Jury wyłoniło 5 finalistów. Zobacz kto jest w finale TUTAJ. Zwycięzcę konkursu poznamy 12 maja podczas Pikniku. W audycji o konstrukcjach radioodbiorników i o przyszłości technologicznej radia mówi dr hab. Aleksander Wittlin z Instytutu Fizyki PAN.

Wkrótce czeka nas rewolucja techniczna w odbiorze sygnału radiowego, a zwłaszcza telewizyjnego. Zakończy sie nadawanie analogowe, a rozpocznie cyfrowe. Wiąże się to z koniecznością albo wymiany odbiornika, albo kupna specjalnej przystawki.

Ponadto w "Wieczorze naukowym" o tegorocznym Światowym Dniu Społeczeństwa Informacyjnego, który przypada 17 maja. W Polsce jest obchodzony od 2007 roku. W tym roku Dzień będzie przebiegał pod hasłem "Kobiety i dziewczęta wobec technik informacyjno-komunikacyjnych". Szczególna uwaga będzie zwracana na edukację informacyjną. Jedna z dyskusji będzie poświęcona nowoczesnym technologiom cyfrowym w edukacji. Eksperci zastanowią się nad możliwościami poszerzenia szkołom dostępu do zgromadzonych w sieci zasobów informacyjnych, m.in. poprzez wykorzystanie nowoczesnej technologii chmury obliczeniowej.

O przyszłości społeczeństwa informacyjnego mówi prof. Marek Hołyński - dyrektor Instytutu Maszyn Matematycznych, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Więcej szczegółów w nagraniu audycji.

Rozmawiała Dorota Truszczak.

Czytaj także

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik nominowany w plebiscycie "Soczewki Focusa 2011"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 07:00
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik został nominowany w kategorii Inicjatywa w plebiscycie "Soczewki Focusa 2011".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dotknij dźwięku na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 10:10
Zapraszamy 12 maja do namiotu portalu Polskiego Radia, gdzie dzięki nowoczesnej technologii druku 3D będziecie mogli dotknąć najciekawszych nagrań XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XVI Piknik Naukowy: zobacz z bliska, jak wybuchają wulkany

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 12:03
W Czwórce, od poniedziałku do piątku, sprawdzamy, co ciekawego przygotują dla nas młodzi naukowcy. Na pierwszy ogień pójdą kontrolowane wybuchy wulkanu i kolorowy ogień.
rozwiń zwiń