Świadkowie śmierci generała Sikorskiego przemówili

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 08:54
4 lipca 1943 w katastrofie w Gibraltarze zginął naczelny wódz sił zbrojnych i premier Rządu na Uchodźstwie – gen. Władysław Sikorski.Okoliczności tego zdarzenia wciąż budzą wątpliwości. Tymczasem wciąż żyją świadkowie katastrofy.
Audio
  • "Wieczór naukowy" z twórcami dokumentu "Katastrofa gibraltarska - ostatni świadkowie"
Generał Władysław Sikorski
Generał Władysław SikorskiFoto: mat. prasowe

Dziennikarze TVP Historia Jędrzej Lipski i Piotr Mielech dotarli z kamerą do żołnierzy brytyjskiej armii, którzy jako pierwsi byli na miejscu katastrofy samolotu gen. Władysława Sikorskiego.

Sydney Knowles i Kenneth Brooks od 4 lipca 1943 roku przez ponad tydzień brali udział w akcji ratunkowej. Kenneth Brooks był członkiem załogi statku, który najszybciej przybył na miejsce katastrofy Liberatora. Natomiast Sydney Knowles, nurek z bazy wojskowej, penetrował wrak rozbitej maszyny i wyciągał z wody ciało generała Sikorskiego.

Więcej o katastrofie gibraltarskiej w serwisie Radia Wolności >>>

Obaj zeznawali przed brytyjską komisją wojskową badającą przyczyny katastrofy, ale nigdy później nie wypowiadali się publiczne na temat wypadku. Po latach polscy dziennikarze zarejestrowali ich wspomnienia.

- Byli strasznie wzruszeni. Kiedy weszliśmy do Sydneya Knowlesa popłakał się, że ktoś o nim pamięta. Cieszył się, że ktoś do niego przyjechał z tak daleka. Powiedzieliśmy mu, że jest postacią w Polsce znaną. Kilka miesięcy wcześniej powstał na ten temat tekst w "Rzeczpospolitej", po którym zrobiło się dużo ruchu w internecie - mówił w Jedynkowym "Wieczorze naukowym" Piotr Mielech.

Posłuchaj całej rozmowy Katarzyny Kobyleckiej z twórcami niezwykłego dokumentu, który wyemitowany zostanie na antenie TVP Historia w środę 4 lipca.

pg

Czytaj także

60. rocznica Radia Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 00:00
A dokładnie Rozgłośni Polskiej RWE, która powstała 3 maja 1952 roku. W PRL była najczęściej słuchanym radiem spoza żelaznej kurtyny. Działalność zakończyła w połowie lat 90.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska emigracja 1939-45

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 12:30
Po klęsce wrześniowej spory polityczne, rozgrywki personalne oraz walka o władzę wśród polskich polityków przeniosły się na grunt obozów internowania, a z czasem do Paryża, Londynu i Nowego Jorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewr, który był początkiem końca Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 09:14
Pod koniec czerwca 1941 roku Niemcy nazistowskie zaatakowały Związek Radziecki. Operacja Barbarossa była największym i najważniejszym przedsięwzięciem II wojny światowej. Stanowiła również jej punkt zwrotny.
rozwiń zwiń