Latające cuda natury

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 15:50
Niektóre zwierzęta są tak doskonałe, że nawet komputer nie byłby w stanie ich lepiej zaprojektować. Są lepsze niż wojskowe odrzutowce.
Audio
Nietoperz
NietoperzFoto: Glow Images/East News

Takim zwierzęciem, które ptakiem nie jest, a lata doskonale jest nietoperz. Jest wyposażony w system echolokacji, którego nie powstydziłby się rekin tygrysi czy amerykański odrzutowy samolot myśliwski F 20.

Ssak ten nigdy nie wyrusza w podróż, jeśli zje za dużo sfermentowanych smakołyków, bo jego system alarmowy blokuje chęć przemieszczania się z miejsca na miejsce, kiedy jest w stanie wskazującym "na spożycie". Uwielbia wisieć głową w dół i nie narzeka na nadciśnienie. A żyje długo jak na tak małe zwierzę - ok. 40 lat. Prawdopodobnie dlatego, że dużą część życia przesypia.

Niedawno odkryto, że niekształtne skrzydła są pokryte włoskami. Dzięki bodźcom odbieranym przez te włoski, nietoperz potrafi tak ustawić skrzydła, że lot jest optymalny. Ten ssak potrafi latać z prędkością przelotową ok. 40 kilometrów na godzinę. Potrafi przelecieć duże odległości na zimowisko, bo zwierzę to często zimuje w innym miejscu niż poluje w lecie.

Dokładnie nie widomo ile jest gatunków nietoperzy na świecie. Około 1500, ale być może gdzieś są jeszcze gatunki nieopisane. W Polsce mamy około 25 gatunków.

O wspaniałej konstrukcji ciała, zwyczajach i pożytkach, jaki niosą ze sobą opowiada badacz nietoperzy dr Maciej Fuszara z Centrum Badań Ekologicznych PAN.

Audycje prowadził Artur Wolski.

Zobacz więcej na temat: komputery POLSKA podróże

Czytaj także

Wampiry działają na podczerwień

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 11:00
Odpowiednio zaadaptowany nerw twarzowy oraz zmodyfikowane białko pozwalają nietoperzom-wampirom wyczuwać naczynia krwionośne pod skórą ofiary. O ewolucyjnym udoskonaleniu wampirów informuje "Nature".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władze "zatrudniły" setki nietoperzy do walki z komarami

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 06:24
Władze Mediolanu instalują domki dla nietoperzy w parkach miejskich, by zachęcić je do przeprowadzki w te tereny i zjadania komarów.
rozwiń zwiń