Co czwarty żubr na świecie jest Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 23:00
Po zakończeniu II wojny światowej Polska stała się centrum hodowli żubra. Co czwarty osobnik spośród ponad czterech tysięcy żyjących obecnie na świecie zamieszkuje Białowieżę.
Audio
Co czwarty żubr na świecie jest Polakiem
Foto: Glow Images/East News

Blisko 90 lat temu na Międzynarodowym Kongresie Przyrody Polska zaapelowała o ratowanie żubrów.  Przyrodnicy z wielu krajów odpowiedzieli na ten apel powołaniem Międzynarodowego Towarzystwa Ochrony Żubra. Przy życiu pozostawało wtedy bowiem tylko kilkadziesiąt osobników w zoo lub w prywatnych zwierzyńcach. Wyginęły osobniki żyjące na wolności. 20 tysięcy lat temu  żubry zamieszkiwały całą Europę.
Profesor Wanda Olech–Piasecka z SGGW, przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Żubrów zwraca uwagę, że żubry przetrwały na terenie Puszczy Białowieskiej dzięki opiece królewskiej. - To było królewskie zwierzę, polowano na nie, ale też opiekowano się nimi - mówi w radiowej Jedynce. Potem również car Aleksander I objął żubra ochroną. Ale potem było już tylko gorzej. Carowie sprzedawali żubry, jako osobliwości przyrodnicze, bądź wymieniali na inne zwierzęta, np. jelenie. Paradoksalnie, ale dzięki temu gatunek przetrwał, choć z ochroną żubra wiele wspólnego ten proceder nie miał. W 1923 roku kiedy Jan Stolzman, polski podróżnik i przyrodnik, zaapelował o ochronę żubr, doliczono się zaledwie 54 osobników czystych gatunkowo. Analizując rodowody tych zwierząt stwierdzono, że w puli genowej jest zaledwie 12 osobników.
Posłuchaj nagrania całej audycji, z której można dowiedzieć się o wkładzie polskich przyrodników w ratowanie żubrów oraz o tym czy we współczesnym świecie jest miejsce dla tych największych żyjących dziko europejskich ssaków. jest również o zwyczajach tych królewskich zwierząt.
Audycję prowadziła Dorota Truszczak.
(ag)

Czytaj także

Polskie żubry przyciągną do Danii nowych turystów?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 16:49
Polskie żubry zamieszkają na duńskiej, bałtyckiej wyspie Bornholm. Dzięki temu zwierzęta staną się atrakcją przyciągającą na wyspę nowych turystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnicy żubrom

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 13:35
Jak kontraktowane jest siano z prywatnych łąk dla tych królewskich zwierząt – projekt współfinansowany przez Unię Europejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieszczadzkie żubry do odstrzału? Winna gruźlica

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 17:11
Komisja hodowlana do spraw tych zwierząt uważa, że eliminacja chorego na gruźlicę stada jest potrzebna by zapobiec rozprzestrzenianiu tej choroby.
rozwiń zwiń