Diagnostyka medyczna w polskim wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 13:16
Gdy brakuje czasu na wizytę u lekarza i czekanie na odległy termin badania laboratoryjnego korzystamy z usług płatnych na tzw." cito". Wynik jest bardzo szybko ale czy jakość wykonanego badania pozwoli lekarzowi na trafną diagnozę?
Audio
Diagnostyka medyczna w polskim wydaniu
Foto: Glow Images/East News

Jak sprawdzić jakość laboratorium i to czy przestrzega najnowszych standardów unijnych dotyczących technik laboratoryjnych? Jak przygotować się do skomplikowanych badań i co może zlecić w ramach ubezpieczenia lekarz rodzinny? Czy powodem nadużywania antybiotyków jest brak powszechnie stosowanych badań mikrobiologicznych? I co nowego oferują badania molekularne w dziedzinie diagnozowania chorób genetycznych, drobnoustrojowych czy onkologicznych?

Na te pytania w "Wieczorze naukowym" odpowiadali: dr n. med. Elżbieta Puacz - prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, prof. Maciej Szmitkowski - wojewódzki konsultant w dziedzinie diagnostyki biochemicznej, kierownik Zakładu Diagnostyki Biochemicznej na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku oraz prof. Ryszard Słomski z Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Rozmawiał Artur Wolski.

Więcej w nagraniu audycji.

Czytaj także

Co po Higgsie?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 15:01
Na początku lipca naukowcy poinformowali o odkryciu tzw.bozonu Higgsa, cząstki poszukiwanej od ponad 40 lat, która odpowiada za nadawanie masy we Wszechświecie. Czy fizycy nie będą więc mieli wkrótce czego badać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co czwarty żubr na świecie jest Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 23:00
Po zakończeniu II wojny światowej Polska stała się centrum hodowli żubra. Co czwarty osobnik spośród ponad czterech tysięcy żyjących obecnie na świecie zamieszkuje Białowieżę.
rozwiń zwiń