Rosjanin, któremu Warszawa wiele zawdzięcza

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 12:58
Sokrates Starynkiewicz to Rosjanin, który zrobił bardzo wiele dobrego dla stolicy Polski. W związku z obchodzoną niedawno 110. rocznicą jego śmierci przypomnieliśmy tą niezwykłą postać w Jedynce.
Audio
Arkadiusz Bazakkadr z filmu Człowiek. Szkice do portretu Sokratesa Iwanowicza Starynkiewicza
Arkadiusz Bazak/kadr z filmu "Człowiek. Szkice do portretu Sokratesa Iwanowicza Starynkiewicza"Foto: WFDiF

Sokrates Starynkiewicz był rosyjskim generałem, który w latach 1875-1892 pełnił obowiązki prezydenta Warszawy. Z ośrodka o zacofanej infrastrukturze i rozwiązaniach miejskich rodem ze średniowiecza zrobił z niej nowoczesną metropolię, która bez kompleksów mogła wejść w XX wiek.

- Początkowo nie spodziewano się niczego nadzwyczajnego po kolejnym prezydencie w carskim mundurze. Tymczasem Sokrates Starynkiewicz okazał się inny od swych poprzedników. Był to uczciwy i pracowity człowiek. Swój patriotyzm rosyjski i lojalność wobec cara pojmował inaczej niż wielu jego rodaków. Uważał, że powinien wywiązywać się dobrze ze swego obowiązku, jakim było administrowanie miastem i utrzymywanie go w dobrym stanie. A ówczesna Warszawa bardzo tego potrzebowała - mówił w "Wieczorze naukowym" Andrzej Sołtan z Muzeum Historycznego Warszawy.

Więcej historii znajdziesz w kanale Moje Polskie Radio >>>

Już w pierwszym roku urzędowania Sokrates Starynkiewicz przystąpił do swej sztandarowej inwestycji, czyli modernizacji i rozbudowy miejskiej kanalizacji. - Stan sanitarny Warszawy był fatalny. Panowała potworna śmiertelność wynikająca właśnie z braku nowoczesnej kanalizacji, z istnienia odprowadzania ścieków otwartymi kanałami. To wszystko sprawiało, że miasto często przeżywało epidemie chorób zakaźnych - przypomniał gość Jedynki.

Sokrates Starynkiewicz zapisał się w historii Warszawy także rozbudową sieci wodociągowej i utworzeniem transportu publicznego. Gdy zmarł w 1902 roku, w uroczystościach pogrzebowych wzięło udział ok. 100 tysięcy mieszkańców stolicy.

Posłuchaj całej rozmowy Katarzyny Kobyleckiej z Andrzejem Sołtanem.

pg

Czytaj także

Miałem czternaście lat, zaczęło się powstanie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 08:00
Byliśmy pełni nadziei, że Polska znów stanie się niepodległa i sprawiedliwa. Tak to wyglądało w naszych młodzieńczych, idealistycznych rozmowach – mówił w "Sygnałach dnia" powstaniec Wojciech Barański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oto ikona Skargi. Ile w niej prawdy?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 11:40
Dzięki obrazowi Jana Matejki pamięć o Piotrze Skardze - jezuicie, teologu i czołowym przedstawicielu kontrreformacji związanym z dworem Zygmunta III Wazy - przetrwała do dziś. Wizja malarza rozmija się jednak z prawdą historyczną.
rozwiń zwiń