Bitwa pod Grunwaldem AD 2012. Ile nauki w zabawie?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 15:08
Rekonstrukcje historyczne zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Szacuje się, że działających grup rekonstrukcyjnych jest już ponad 500, a liczba ich członków wynosi ok. 100 tysięcy!
Audio
  • Rekonstrukcje historyczne i archeologia eksperymentalna
Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem
Rekonstrukcja bitwy pod GrunwaldemFoto: www.grunwald1410/Tim Demski

Większość grup historycznych to bractwa rycerskie. Są również rzymscy legioniści, Słowianie, Wikingowie, żołnierze napoleońscy, powstańcy listopadowi i styczniowi, ułani, grupy wojskowe z czasów II wojny światowej, grupy plemion indiańskich, a nawet grupa kobieca, która prezentuje modę i zwyczaje lat 20. i 30. ubiegłego wieku.

- Bardzo wiele osób uczestniczy w rekonstrukcjach, bo chce pogłębić swoje zainteresowania historyczne, które wcześniej nabywa w szkole bądź na własną rękę, np. kolekcjonując różne historyczne pamiątki. I w pewnym momencie, pod wpływem obejrzenia jakiejś inscenizacji czy filmu historycznego, postanawia spróbować jak to było naprawdę - mówił w "Wieczorze naukowym" dr Wojciech Borkowski z Państwowego Muzeum Archeologicznego, który brał udział m.in. w rekonstrukcji wydarzeń Nocy Listopadowej 1830 r. i uczestniczył w bitwie na Polu Grunwaldzkim.

Drugim gościem Katarzyny Kobyleckiej był prof. Przemysław Urbańczyk z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Oprócz rekonstrukcji historycznych tematem audycji była również archeologia eksperymentalna - posłuchaj nagrania!

pg

Czytaj także

Oto ikona Skargi. Ile w niej prawdy?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2012 11:40
Dzięki obrazowi Jana Matejki pamięć o Piotrze Skardze - jezuicie, teologu i czołowym przedstawicielu kontrreformacji związanym z dworem Zygmunta III Wazy - przetrwała do dziś. Wizja malarza rozmija się jednak z prawdą historyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cichociemni – maszyny do zabijania

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 22:00
Po ukończonych kursach żołnierz stawał się "maszynką do zabijania". Miał za zadanie jednym ciosem wyeliminować przeciwnika. Czasami zabić, a czasami unieszkodliwić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanin, któremu Warszawa wiele zawdzięcza

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 12:58
Sokrates Starynkiewicz to Rosjanin, który zrobił bardzo wiele dobrego dla stolicy Polski. W związku z obchodzoną niedawno 110. rocznicą jego śmierci przypomnieliśmy tą niezwykłą postać w Jedynce.
rozwiń zwiń