X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Udar mózgu grozi co szóstemu z nas!

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 16:05
Jest on najczęstszą przyczyną niepełnosprawności Polaków. Można mu jednak przeciwdziałać.
Audio
Udar mózgu grozi co szóstemu z nas
Foto: Glow Images/East News

Adam Sigier, wiceprezes fundacji Udaru Mózgu, fizjoterapeuta, powiedział w audycji "Naukowy zawrót głowy", że 70 tys. osób rocznie zapada na udar mózgu, a to oznacza, że co osiem minut ktoś w naszym kraju doznaje udaru. W radiowej Jedynce opowiadał o kampanii "1 na 6”, która ma za zadanie poinformować Polaków o tym problemie i doradzić im, co mogą zrobić, kiedy go doznają.

Dr Maciek Krawczyk, fizjoterapeuta z drugiej kliniki neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie wyjaśniał, że udar mózgu to zaburzenie krążenia krwi w mózgu.

- Możemy podzielić udar na dwa główne rodzaje: udar niedokrwienny, związany z niedokrwieniem większej lub mniejszej części mózgu oraz udar krwotoczny popularnie zwany wylewem, czyli wynaczynienie krwi do mózgu – tłumaczył.

Dr Maciek Krawczyk powiedział, że śmiertelność po udarze szacowana jest na ok. 15-16 procent. 70 procent pacjentów pozostaje niepełnosprawnymi w większym lub mniejszym stopniu, ale znaczna część staje się inwalidami do końca życia.

Dr hab. n. med Jacek Rożniecki, neurolog z kliniki neurologii Uniwersytetu w Łodzi przekonywał, że mało jest chorób, w których proces zdrowienia uzależniony jest w tak ścisłym stopniu od rehabilitacji, jak ma to miejsce w przypadku udaru mózgu.

- Już kilka, kilkanaście godzin od pierwszych objawów udaru mózgu rozpoczyna się nowoczesna rehabilitacja (…). W większości przypadków na początku jest to fizjoterapia totalna, która realizowana jest przez fizjoterapeutów – zaznaczył.

Jest to spowodowane tym, że pacjent może mieć wiele objawów ruchowych: od niedowładu mięśni twarzy, zaburzeń przełykania, poprzez to, że nie może samodzielnie siadać czy obracać się na boki.

Zobacz więcej na temat: Łódź udar mózgu Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na co chorują gwiazdy Hollywood? Gorzka cena sławy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 16:20
- Udary i zawały mózgu szczególnie często przytrafiają się gwiazdom Hollywood - twierdzi autorka badań dr Hannah Smith z UCLA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ze stwardnieniem rozsianym można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 08:00
SM - przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka młodych i dorosłych. Częściej kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neurolog pilnie poszukiwany

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 14:20
- Mam bardzo duży żal do lekarzy, dlatego że córka straciła 5 lat rehabilitacji, psychoterapii, bo nikt mi nie powiedział, że mam to robić. W Fundacji wiem, że nie jestem sama - mówi Agnieszka Graczyk, mama Natalki, chorej na jeden z wariantów Zespołu Dandy-Walkera.
rozwiń zwiń