X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiking o piastowskich korzeniach, który podbił Anglię

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 11:48
Knut Wielki był jednym z najwybitniejszych władców XI wieku. Jego matką była córka Mieszka I, wujem zaś - Bolesław Chrobry.
Audio
Rysunek przedstawiający bitwę pod Assandum (z prawej Knut Wielki)autor Matthew Paris
Rysunek przedstawiający bitwę pod Assandum (z prawej Knut Wielki)/autor Matthew ParisFoto: źr. Wikipedia

Knut Wielki władał Imperium Północnym. U szczytu swej potęgi panował w Anglii, Danii i Norwegii. To fascynująca postać, a jego bliskie związki z Polską są ciekawe i ważne dla zrozumienia epoki Bolesława Chrobrego.

W polityce międzynarodowej Polski w epoce Piastów rodzinne powiązania z Knutem Wielkim nie odegrały jednak żadnej istotnej roli. - Gdyby Mieszkowi I udało się inkorporować Pomorze do swojego państwa, to bardzo możliwe, że te relacje byłyby niesłychanie intensywne. Ale Pomorze nigdy nie było prawdziwie związane z jego państwem i pozostawało w słabych relacjach z państwem Bolesława Chrobrego. Nie było więc właściwie fizycznego kontaktu - mówił w Jedynce prof. Władysław Duczko z Akademii Humanistycznej w Pułtusku.

O związkach między państwem Piastów a Skandynawią świadczyć może chociażby misja Brunona z Kwerfurtu, który w 1008 roku rozpoczął chrystianizację Szwecji. Za organizacją misji stać miała Polska - przypomniał drugi z gości "Naukowego zawrotu głowy", dr Jakub Morawiec - historyk nordysta, autor książki "Knut Wielki. Król Anglii, Danii i Norwegii".

Posłuchaj całej rozmowy Katarzyny Kobyleckiej i jej gości.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Seksafery w czasach Piastów i Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 11:28
Życie miłosne władców intrygowało poddanych, a nawet ludzi żyjących w późniejszych wiekach. Dla nas – choć to historie odległe - temat jest wdzięczny, wręcz sensacyjny. Wiele z tych historii sercowych kończyło się bowiem śmiercią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żaden nie zawdzięczał tyle kobietom"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 11:57
"Ignacy Jan Paderewski - artysta, społecznik, polityk - w opiniach jemu współczesnych" to dwutomowa antologia poświęcona jednej z najbardziej zasłużonych postaci w historii Polski. Autorzy książki byli gośćmi Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tania sensacja wypiera fachową literaturę historyczną

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 11:11
Już po raz 21. w Warszawie odbędą się Targi Książki Historycznej. W tym roku impreza potrwa od 29 listopada do 2 grudnia.
rozwiń zwiń