Powracające pytania o sens Powstania Styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2012 00:01
Czy wielka ofiara krwi złożona przez polską młodzież była daremna, czy odwrotnie: była naszym ważnym atutem w 1918 roku?
Audio
  • Powstanie Styczniowe - powracające pytania. Audycja zapowiadająca całoroczny cykl
Pogrzeb pięciu poległych 2 marca 1861, Muzeum Narodowe w Krakowie
Pogrzeb pięciu poległych 2 marca 1861, Muzeum Narodowe w KrakowieFoto: Wikipedia

Audycja zapowiadająca cykl "Kronika Powstania  Styczniowego" (autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa), który jest zaplanowany od stycznia 2013 roku w 150-rocznicę wybuchu zrywu. Czy powstanie 1863-1864 roku było tylko krwawą demonstracją, czy ważnym etapem na drodze do Polski niepodległej? Czy wielka ofiara krwi złożona przez polską młodzież była daremna, czy odwrotnie: była naszym ważnym atutem w 1918 roku.

Takie pytania padają od lat i z pewnością zostaną zadane w roku 2013 w 150-rocznicę tego ważnego polskiego wydarzenia. Te pytania powrócą w serii audycji w radiowej Jedynce

W pierwszej jeszcze wstępnej audycji, która rozpoczęła cykl - próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie pierwsze, czy powstania można było uniknąć, albo czy nasi przodkowie mogli rozegrać go lepiej? Chociaż i tak zrobili niemało. Przecież wojna największej armii europejskiej z garstką "leśnych" trwała prawie dwa lata.

Polacy potrafili zorganizować dobrze funkcjonujące państwo podziemne, mieli wówczas - jak twierdził Piłsudski "taki symbol, który silnie, ba - nieraz wszechwładnie panował nad ludźmi. Była nim pieczęć Rządu Narodowego". Sami uczestnicy powstania, nawet ci, którzy złożyli ofiarę życia, pozytywnie oceniali sens walki zbrojnej.

Rafał Krajewski - minister Romualda Traugutta stracony wraz ze swoim zwierzchnikiem pisał kilka dni przed śmiercią: "To co jest zrobione, jest dopiero początkiem tego co się zrobić musi. Już popęd dany. Już ta nasza milionowa masa nie zatrzyma się w pędzie.”

Gen. Józef Hanke-Bossak, wybitny dowódca powstańczy ujmował to jeszcze inaczej: "Zachowajmy ten urok Rządu Narodowego tym nowym 5 milionom Polaków, których my stworzyli i tym samym dzieło nasze i ojczyznę  uratujemy. Teraz już Polska, ojczyzna nasza nigdy nie zginie! Teraz - są Polacy. Nowych 5 milionów. A więc Polska jest i będzie…".
O Powstaniu Styczniowym dyskutowali historycy dr Maciej Kozłowski - publicysta, dyplomata oraz dr Janusz Osica, a także red. Andrzej Sowa.

Audycję prowadziła Dorota Truszczak.

Czytaj także

Śmierć dyktatora

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 00:00
10 maja 1887 w Konstantynopolu w Turcji zmarł gen. Marian Langiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Areszty za "Dziady" dla powstańców styczniowych

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2012 10:23
Akcję upamiętniającą powstańców styczniowych co roku w ostatni weekend października organizują przedstawiciele białoruskiej opozycji. Tym razem zatrzymano cztery osoby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaj Warszawę sprzed powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2012 10:24
Trzy trasy dla młodszych i starszych warszawiaków poświęcone dawnej stolicy zaplanowano podczas gry miejskiej zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski w ramach VII Przystanku Niepodległość (11 listopada).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostry spór w Sejmie o... powstanie styczniowe

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 20:00
Posłowie spierali się o to czy Sejm powinien uczcić 150-lecie powstania styczniowego, która to rocznica przypada 22 stycznia 2013.
rozwiń zwiń