Na bal karnawałowy mogły iść tylko bez makijażu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 14:20
- Uroczyste bale organizowały najczęściej rodziny mające córki na wydaniu. I dla młodych panien był to poważny egzamin – mówiła w radiowej Jedynce Zofia Jabłonowska-Ratajska, autorki książki "Walca tańczyłam najlepiej z panien".
Audio
Clark Gable i Vivien Leigh w scenie balowej z filmu Przeminęło z wiatrem
Clark Gable i Vivien Leigh w scenie balowej z filmu "Przeminęło z wiatrem" Foto: Kadr z filmu "Przeminęło z wiatrem"

Inspiracją do powstania książki były pamiętnik babci autorki z 1914 roku. – Wtedy karnawał to były praktycznie dwa miesiące balów i spotkań. Popularne były towarzyskie gry edukacyjne, odgrywanie scenek, rebusy, szarady, karty, układanie pasjansów czy gry planszowe. Bardzo było dużo tego wszystkiego, bo spotkania też były bardzo intensywne – opowiadała Zofia Jabłonowska-Ratajska.
Bale głównie wydawały rodziny, mające córki na wydaniu. - Bo bale miały cel matrymonialny, chodziło o poznawanie i kojarzenie par. A karnawał był dla młodych rodzajem uniwersytetu towarzyskiego – mówiła autorka książki. Co istotne dla tego celu, bal polegał na tym, że wszyscy tańczyli ze wszystkimi. Poważnym faux pas było tańczenie z tą samą osobą.

Poważnym faux pas było tańczenie z tą samą osobą

Panny mogły występować tylko w skromnych sukienkach i bez makijażu. – Wystawione były na pokaz z wszelkimi wadami i zaletami tego określenia, bo na przykład sale balowe były bardzo jasno oświetlone. Do tego egzaminu trzeba było naprawdę dobrze się przygotować – opowiadała w Jedynce pisarka. Jak dodała, szalały dopiero mężatki, które mogły mieć więcej ozdób i dekolt.
Dlaczego w tańcu obowiązkowe były rękawiczki, jak wyglądały bale po II wojnie światowej, co to jest egreta i jaka jest różnica między kotylionem a kotylionami (nie chodzi wcale o liczbę mnogą)? O tym i wielu innych ciekawostkach dotyczących karnawału usłyszysz w nagraniu audycji.
Na "Naukowy zawrót głowy" zaprasza Katarzyna Jankowska.
ei

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa Bali

Czytaj także

"Polska ma taki karnawał, na jaki zasługuje"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 23:00
Ten czas kojarzy nam się tylko z nieskrępowaną zabawą, ale można na karnawał spojrzeć z różnych, czasem zaskakujących perspektyw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bez karnawału ciężko byłoby przetrwać zimę"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 10:07
Kiedyś potrafiliśmy się bawić pięknie. Nawet, gdy czasy w naszej historii nie sprzyjały, bale karnawałowe się odbywały, a ludzie, odświętnie wystrojeni, zachowywali uśmiech na twarzach.
rozwiń zwiń