Sprawiedliwość zależy od interpretacji prawa

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 14:54
Czy wyrok Sądu zabierającego czwórkę dzieci rodzinie z Lubaczowa i umieszczający je w domu dziecka jest wyrokiem sprawiedliwym? Przecież sprawiedliwość - jak podają źródła filozoficzne to uczciwe i prawe postępowanie.
Audio
Nowe przepisy zakładają m.in. prawo do nieodpłatnej pomocy adwokata, prawo do badania lekarskiego i dopuszczenia do uczestnictwa dziecka w postępowaniu
Nowe przepisy zakładają m.in. prawo do nieodpłatnej pomocy adwokata, prawo do badania lekarskiego i dopuszczenia do uczestnictwa dziecka w postępowaniuFoto: Glow Images/East News

Są to podstawowe pojęcie etyczne i prawne przypisywane ludziom, ale też i działaniom rozumianym jako sprawiedliwe postępowanie. Według takich kryteriów oceniamy działanie instytucji społecznych stojących na straży sprawiedliwego prawa, ustroju i wyroków.

Goście "Naukowego zawrotu głowy" - prof. Mariola Lemonierr z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i mecenas Jolanta Turczynowicz-Kieryłło - mówili jak z natury sprawiedliwe prawo bywa interpretowane przez ludzi, którzy skończyli studia prawnicze i zdobyli aplikacje mecenasów, prokuratorów czy sędziów. Wyjaśniali również czy to, co zapisane w kodeksach i uznane za sprawiedliwe po interpretacji człowieka dalej można nazwać sprawiedliwością? I kiedy mówimy o tzw. pogwałceniu prawa?

Ponadto dociekaliśmy skąd bierze się społeczne przekonanie, że interpretacja prawa, a tym samym i wyroku, mija się ze sprawiedliwością i sumieniem. Jakie są konsekwencje niesprawiedliwego prawa i orzekanych według niego wyroków? Czy litera prawa powinna pozostawać bez zmian w stosunku do zmian i obyczajów jakie dyktuje życie. I czy w procesie edukacji prawnej sprawiedliwości poświęca się wystarczająco dużo troski aby wydawane wyroki czyniły zadość popełnionym winom?

Więcej w audycji, która prowadził Artur Wolski.

Czytaj także

Moda na filozofię, czyli szukanie odpowiedzi na pytanie: jak żyć?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 07:30
Filozofia to ćwiczenie mądrości, a mądrość jest sztuką praktyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W towarzystwie mediatora śmielej się godzimy

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 09:00
To, że skonfliktowani ludzie zaczynają ze sobą rozmawiać, a nie tylko mówią do siebie oznacza wielki sukces mediatora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym się różni etyka w nauce i w polityce?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 19:39
Grupa uczonych zarzuca posłance PiS Krystynie Pawłowicz, że jako profesor wyższej uczelni, sprzeniewierzyła się naukowemu etosowi swoimi wypowiedziami na temat Anny Grodzkiej kandydatki Ruchu Palikota na wicemarszałka Sejmu.
rozwiń zwiń