X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przepis na chleb od samego Mikołaja Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 14:28
Mikołaj Kopernik pod względem zainteresowań i wykształcenia był prawdziwym człowiekiem renesansu. Nie tylko wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię, ale też np. opracował przepis na chleb czy recepturę na wyrównanie humorów.
Audio
Mikołaj Kopernik
Mikołaj KopernikFoto: nieznany/wikipedia/www.frombork.art.pl

W "Naukowym zawrocie głowy" przedstawiliśmy Mikołaja Kopernika nie tylko jako astronoma ale również: wybitnego matematyka, prawnika, świetnego zarządcę majątkami, który wiedział jak walczyć z oszustami finansowymi. Naszymi ekspertami byli: Nina Mazurkiewicz i Michał Kłosiński z Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Okazuje się, że mimo skrupulatnych badań nadal nie wiadomo, gdzie urodził się Kopernik. - Wiemy dokładnie kiedy się urodził, ale gorzej jest z miejscem. W grę wchodzą cztery domostwa w Toruniu, wszystkie w obrębie starówki. Po głębszych badaniach doszliśmy do wniosku, że prawdopodobnie to kamienica nr 15 przy dzisiejszej ul. Kopernika - tłumaczyła Nina Mazurkiewicz.

Pewne jest natomiast, że Mikołaj Kopernik zdecydowanie był, pod względem zainteresowań, człowiekiem renesansu. - Początkowo studiował na Akademii Krakowskiej, ale dosyć istotnym etapem jego studiów była przygoda włoska, na trzech uczelniach, gdzie studiował nauki medyczne i prawo kanoniczne - opowiadał Michał Kłosiński.

Jak radził sobie student - Kopernik nie wiadomo, bo nie zachował się żaden jego indeks ocen. – Ale najlepiej świadczy o nim jego dzieło, nie tylko w dziedzinie astronomii. Realizował się też w ekonomii i medycynie. Zostawił po sobie kilka bardzo zaskakujących recept. Miał na przykład receptę na odchudzanie, a nawet na wyrównywanie humorów - mówił ekspert toruńskiego muzeum.

W 1531 r Kopernik opracował tzw. taksę chlebową, czyli procedurę wypieku chleba. – On był bardzo skrupulatny i w tej taksie opisał szczegółowo jakiej mąki używać, jak piec ten chleb, a nawet jak go wycenić – opowiadała Nina Mazurkiewicz.

Jak smakuje chleb z przepisu Mikołaja Kopernika i co astronom ma wspólnego z piwem lawendowym? Między innymi o tym można usłyszeć w nagraniu audycji. Zapraszamy.

Na "Naukowy zawrót głowy” zaprasza Artur Wolski.

ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mikołaj Kopernik - zagadkowy nawet po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 07:00
Dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" było epokowe. Za epokowe uznano również odkrycie po blisko 500 latach grobu urodzonego 19 lutego 1473 astronoma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie urodził się Kopernik? Rodzina bogata, nie wiadomo

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2012 13:08
Wstrzymał słońce, ruszył ziemię, a mieszkał w Toruniu. Po remoncie dom Kopernika otwiera się dla gości. A stąd już tylko krok do parku kultury Mennonitów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Astronomia, intrygi i… piwo

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 14:28
Na słynnego astronoma, Mikołaja Kopernika, donoszono za warzenie piwa… lawendowego. Odkrył to muzealnik z Olsztyna, który sam w domowym zaciszu przygotowuje piwo.
rozwiń zwiń