X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sukces polskich naukowców, opracowali "kosmiczną linijkę”

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 11:46
- Odległość do Obłoku Magellana to w astronomii odpowiednik wzorca odległości przechowywanego w Sevres pod Paryżem – tłumaczył w Jedynce profesor Grzegorz Pietrzyński.
Audio
  • Grzegorz Pietrzyński o "kosmicznej linijce" (Ludzie nauki/ Jedynka)
Mały i Wielki Obłok Magellana
Mały i Wielki Obłok MagellanaFoto: wikipedia/CC/ESO

Grzegorz Pietrzyński z Obserwatorium Astronomicznego UW to laureat programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej FOCUS i TEAM. Naukowiec pracował przy projekcie badawczym, który skutkował publikacją na łamach magazynu "Nature”, na temat wyniku pomiaru odległości do pobliskiej galaktyki – Wielkiego Obłoku Magellana. Pomiaru naukowcy dokonali z bezprecedensową dokładnością około 2%. Odległość do tej galaktyki uznawana jest  przez astronomów za wzorzec odległości we Wszechświecie.
- Odległość do obłoku Magellana to w astronomii odpowiednik wzorca odległości przechowywanego w Sevres pod Paryżem. Odległości do pobliskich galaktyk mierzy się w odległości do obłoku Magellana. A robi się to przy pomocy pomiaru jasności obiektów – tłumaczył w Jedynce prof. Pietrzyński. 
Dzięki tej "kosmicznej linijce” naukowcy będą mogli wyznaczyć tzw. stałą Hubble’a.  – W astrofizyce to aktualnie najważniejsze zadanie i największe wyzwanie. Mówi o tym, jakie jest tempo ekspansji wszechświata. Jeśli chcemy wiedzieć, jak on ewoluuje i  co się z nim stanie, musimy poznać jak najdokładniej wartość stałej Hubble’a – dodał gość Jedynki.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Audycję z cyklu "Ludzie nauki” przygotował Krzysztof Michalski.

ei

Zobacz więcej na temat: kosmos
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zagadkowa planeta pozasłoneczna: przeczy wszelkim teoriom

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 11:51
Jest młoda, ma w atmosferze wodę i tlenek węgla, ale nie bardzo wiadomo, skąd się wzięła. Tak o jednej z planet pozasłonecznych mówią amerykańscy i kanadyjscy astronomowie. Wyniki swych badań zamieszczają w tygodniku "Science".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót z gwiazd: nie zatrzymała ich już śnieżyca

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 07:26
Po 143 dniach na orbicie na Ziemię powróciło trzech członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Jak poinformowano w Centrum Kierowania Lotami - kosmonauci czują się dobrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana warty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 10:28
Trzech astronautów wróciło z orbity, trzech zostało a trzech kolejnych szykuje się do lotu
rozwiń zwiń