Słowianie byli tu zawsze? Archeolodzy w szoku

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 10:00
Genetycy podważają teorię części polskich archeologów. Być może Słowianie wcale nie pojawili się w Polsce dopiero we wczesnym średniowieczu.
Audio
  • Kiedy Słowianie pojawili się w Polsce? Rozmowa z prof. Grzybowskim (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Wykopaliska na trasie budowy autostrady A2
Wykopaliska na trasie budowy autostrady A2 Foto: wikipedia commons/użytkownik Tomasz Kuran

Wbrew opinii części archeologów, Słowianie nie przybyli do Europy dopiero we wczesnym średniowieczu. Tak przynajmniej wynika z badań genetycznych zespołu badawczego prof. Tomasza Grzybowskiego z Collegium Medicum Uniwersytetu M. Kopernika w Bydgoszczy.
- Raczej skłanialibyśmy się ku autochtonizmowi Słowian, ale zastrzegając mocno, że cechy genetyczne wcale nie muszą być tożsame z charakterystyką kulturową właściwą dla tych populacji - mówi prof. Grzybowski w "Naukowym zawrocie głowy".
Badania trwały prawie 10 lat. Naukowcy przebadali materiał genetyczny pobrany od 2,5 tys. osób z różnych populacji narodów słowiańskich.
Okazało się, że przodkowie niektórych z nich żyli w Europie już w epoce brązu  - czyli 4 tysiące lat temu, a może nawet już w Neolicie, siedem tysięcy lat temu.

Z genetykiem rozmawiała w Jedynce Katarzyna Kobylecka.

Komentarze1
aby dodać komentarz
drymer2015-06-09 10:39 Zgłoś
Genetyka jest zwodniczym przewodnikiem po obecnej mapie etnicznej. Anglia była zasiedlona na masową skalę co najmniej 4-krotnie przez zdecydowanie różne grupy etniczne: iberyjską, celtycką i dwie germańskie (Anglosasów i Skandynawów), co da się potwierdzić genetycznie. Ale mimo to badania DNA w 1997 roku, po odnalezieniu szkieletu sprzed 9 tys. lat w Cheddar w zachodniej Anglii, wykazały, że w tej samej miejscowości, 300 pokoleń później, żył potomek zmarłego jaskiniowca, miejscowy nauczyciel historii Adrian Targett... stuprocentowy Anglik.

Czytaj także

Zaskakujące odkrycie na Wawelu. Znaleziono symbol III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 17:59
Podczas prac archeologicznych na terenie ogrodu zamku oprócz renesansowych zdobień został odkryty ośmiometrowy nazistowski orzeł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy i Ukraińcy badają tajemnicze kurhany

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 23:55
Cmentarzysko kurhanowe społeczności kultury komarowskiej w Bukivnej (dawnej Bukównej) na Ukrainie znane jest od lat 1930. Teraz naukowcy badają je wspólnie naukowcy z Polski i Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces Polaków: tego miasta naukowcy szukali cały XX wiek

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 09:47
Polscy archeolodzy odkryli w Sonjat (Sudan) pałac jednego z władców królestwa Kusz. Monumentalna budowla należała do największych w całej architekturze nubijskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe znalezisko w Londynie. "Pompeje Północy”

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 18:23
Na terenie londyńskiego City odkryto ciekawe i dobrze zachowane pozostałości z okresu panowania Rzymian.
rozwiń zwiń