Słowianie byli tu zawsze? Archeolodzy w szoku

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 10:00
Genetycy podważają teorię części polskich archeologów. Być może Słowianie wcale nie pojawili się w Polsce dopiero we wczesnym średniowieczu.
Audio
  • Kiedy Słowianie pojawili się w Polsce? Rozmowa z prof. Grzybowskim (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Wykopaliska na trasie budowy autostrady A2
Wykopaliska na trasie budowy autostrady A2 Foto: wikipedia commons/użytkownik Tomasz Kuran

Wbrew opinii części archeologów, Słowianie nie przybyli do Europy dopiero we wczesnym średniowieczu. Tak przynajmniej wynika z badań genetycznych zespołu badawczego prof. Tomasza Grzybowskiego z Collegium Medicum Uniwersytetu M. Kopernika w Bydgoszczy.
- Raczej skłanialibyśmy się ku autochtonizmowi Słowian, ale zastrzegając mocno, że cechy genetyczne wcale nie muszą być tożsame z charakterystyką kulturową właściwą dla tych populacji - mówi prof. Grzybowski w "Naukowym zawrocie głowy".
Badania trwały prawie 10 lat. Naukowcy przebadali materiał genetyczny pobrany od 2,5 tys. osób z różnych populacji narodów słowiańskich.
Okazało się, że przodkowie niektórych z nich żyli w Europie już w epoce brązu  - czyli 4 tysiące lat temu, a może nawet już w Neolicie, siedem tysięcy lat temu.

Z genetykiem rozmawiała w Jedynce Katarzyna Kobylecka.

Komentarze1
aby dodać komentarz
drymer2015-06-09 10:39 Zgłoś
Genetyka jest zwodniczym przewodnikiem po obecnej mapie etnicznej. Anglia była zasiedlona na masową skalę co najmniej 4-krotnie przez zdecydowanie różne grupy etniczne: iberyjską, celtycką i dwie germańskie (Anglosasów i Skandynawów), co da się potwierdzić genetycznie. Ale mimo to badania DNA w 1997 roku, po odnalezieniu szkieletu sprzed 9 tys. lat w Cheddar w zachodniej Anglii, wykazały, że w tej samej miejscowości, 300 pokoleń później, żył potomek zmarłego jaskiniowca, miejscowy nauczyciel historii Adrian Targett... stuprocentowy Anglik.
Zobacz także

Czytaj także

Zaskakujące odkrycie na Wawelu. Znaleziono symbol III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 17:59
Podczas prac archeologicznych na terenie ogrodu zamku oprócz renesansowych zdobień został odkryty ośmiometrowy nazistowski orzeł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy i Ukraińcy badają tajemnicze kurhany

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 23:55
Cmentarzysko kurhanowe społeczności kultury komarowskiej w Bukivnej (dawnej Bukównej) na Ukrainie znane jest od lat 1930. Teraz naukowcy badają je wspólnie naukowcy z Polski i Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces Polaków: tego miasta naukowcy szukali cały XX wiek

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 09:47
Polscy archeolodzy odkryli w Sonjat (Sudan) pałac jednego z władców królestwa Kusz. Monumentalna budowla należała do największych w całej architekturze nubijskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe znalezisko w Londynie. "Pompeje Północy”

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 18:23
Na terenie londyńskiego City odkryto ciekawe i dobrze zachowane pozostałości z okresu panowania Rzymian.
rozwiń zwiń