X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Archiwum rodzinne z wielką historią w tle

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 13:58
Archiwum rodowe rodziny Walewskich, do której należała Maria Walewska, znana z romansu z Napoleonem Bonapartem, zostało przekazane w depozyt Archiwum Państwowemu w Łodzi. To niezwykłe wprost archiwum i ma niezwykłą historię.
Audio
  • Archiwum Walewskich jest bardzo cenne, przede wszystkim na przekrój czasowy, jaki obejmuje (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Muzeum Walewskich w Tubądzinie
Muzeum Walewskich w TubądzinieFoto: www.muzeum-sieradz.com

Piotr Zawilski, dyrektor Archiwum Państwowego z Łodzi, które będzie depozytariuszem archiwum Walewskich nazywa je wisienką na torcie. - Takich dokumentów nie jest dużo - mówi w radiowej Jedynce. Dyrektor ocenił, że archiwa takie jak Walewskich to ok. jednego procenta tego, czym dysponują archiwa
Historię rodu i archiwum przypopmniał przedstawiciel rodu Piotr Walewski, który formalnie jest właścicielem archiwum. Walewscy to stary polski ród wywodzący się z Walewic na Ziemi Łęczyckiej. Obecnie jest to powiat Łowicz. Pierwsze udokumentowane wzmianki o rodzie Walewskich pochodzą z II poł. XIV wieku, czyli jeszcze z czasów przedjagiellońskich. Potem ród się podzielił na linię łęczycką i sieradzką. Szczyt znaczenia rodu Walewskich przypada na XVII i XVIII wiek.
Gromadzeniem pamiątek rodzinnych zajął się urodzony w 1867 roku Kazimierz Stanisław Walewski. Zbierał coś, co sam w korespondencji nazywał "walewianami", czyli wszelkie materialne i niematerialne dowody obecności Walewskich. Zgromadziół przede wszystkim bogate archiwum, składające się z oryginałów i kopii różnych dokumentów. Najstarsze z nich pochodzą z XV w. Sam spis dokumentów liczył ponad 400 stron. W archiwum były też obrazy i różne przedmioty użytkowe. W testamencie Kazimierz Stanisław Walewski przekazuje archiwum swemu bratankowi, również Kazimierzowi, ponieważ sam nigdy się nie ożenił i nie miał dzieci. Zmarł w marcu 1940 roku.

Archiwum rodzinne >>> Przeczytaj regulamin akcji
Zanim odszedł starał się uchronić najcenniejsze dokumenty przed zaborem okupanta niemieckiego, zwłaszcza, że jego majątek w Tubądzinie został przekazany niemieckiemu osadnikowi. Część archiwum zakopał w skrzyniach w ziemi, część schował na strychu swego pałacyku. Meble, przedmioty artystyczne, biblioteka w czasie wojny przepadły. Ocalało ponad 100 portretów, które zostały ukryte w pobliskim klasztorze.
Po wojnie dwór stał się siedzibą PGR-u i został zupełnie zdewastowany. W 1971 r. przystąpiono do jego odbudowy. Remont trwał 13 lat ! W 1984 r. otwarto w nim Muzeum Wnętrz Dworskich (od 1998 r. Muzeum Walewskich) jako filię Muzeum Okręgowego w Sieradzu.
Dyrektor Piotr Zawilski wyjaśnia, że archiwum jest bardzo cenne, przede wszystkim na przekrój czasowy, jaki obejmuje. Najstarszy dokument jest datowany na 1440 rok, najmłodszy na 1939 r. Zawiera cenną korespondencję, a nawet informacje o składzie osobowym polskich pułków w armii napoleońskiej.

Polskie Radio we współpracy z Archiwum Państwowym proponuje słuchaczom akcję antenową. Z pewnością w wielu domach są bardzo interesujące archiwa. Wystarczy je opisać i opis przesłać na adres archiwumrodzinne@polskieradio.pl. Specjaliści wybiorą z nich najciekawszych - ich zdaniem - pięć archiwów i zostaną one opisane w specjalnej publikacji.Finał konkursu 14 września.
W radiowej Jedynce w każdą sobotę słuchacze mają okazję dowiedzieć się np. jak zabezpieczyć domowe archiwum rodzinne, jak zbudować drzewo genealogiczne, od czego zacząć poszukiwanie przodka.

Więcej o naszej akcji znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą>>>

Audycję prowadziła Katarzyna Kobylecka.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zadbaj o uporządkowane archiwum w swojej firmie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 12:21
Wraz z rozwojem działalności przedsiębiorstwa przybywa różnego rodzaju dokumentacji. Każda firma posiada szereg faktur, umów, czy zleceń. Na szczęście czasy, w których ważne dokumenty firmowe zalegały zakurzone w szafach, a ich odszukiwanie zajmowało długie godziny, powoli odchodzą w przeszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie zaczynajmy porządków od wyrzucania starych papierów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 10:41
Zostań rodzinnym archiwistą - to hasło akcji antenowej, którą radiowa Jedynka organizuje we współpracy z Archiwami Państwowymi. Zapraszamy do zainteresowania się swoimi korzeniami, stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego, a potem przesłania nam najciekawszych informacji.
rozwiń zwiń