Skarby sprzed milionów lat w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 12:03
To okno na świat sprzed 148 mln lat – tak goście "Naukowego zawrotu głowy” określili niedawno odkryte stanowisko paleontologiczne w kamieniołomie wapieni Owadów - Brzezinki w gminie Sławno (woj. łódzkie).
Audio

Skarbnicę skamieniałości odkrył dr Adrian Kin. Ta wiadomość zelektryzowała naukowców badających historię życia na Ziemi.

Dr Błażej Błażejowski z Instytutu Paleobiologii PAN powiedział, że jest to unikatowe stanowisko paleontologiczne, a można tam obserwować, jak zmieniały się zwierzęta morskie i lądowe.

- Unikatowość związana jest z niezwykłym zachowaniem tych skamieniałości. Są tu m.in. ważki i koniki polne, a w kilku przypadkach zachowany jest nawet pigment na ich skrzydełkach - dodał.

Wśród znalezisk są także szczątki pierwszego odkrytego w Polsce pterozaura (latającego gada), ważki jurajskiej, liczne skrzypłocze oraz ryby.  

Dr Błażejowski powiedział, że skrzypłocze to żywe skamieniałości, czyli zwierzęta, które żyją także dzisiaj. – Obecnie występują w Ameryce Północnej. Ktoś może je kojarzyć z krabami, ale nie należą do tej grupy. Mają kształt podkowy z długim kolcem i osiągają do 60 cm długości – dodał.

Miejsce w Owadowie nazwano "Polskim Solnhofen", czyli swoistym paleontologicznym El Dorado od niemieckiego stanowiska geologicznego. 

Prof. Andrzej Wierzbowski z Państwowego Instytutu Geologicznego zwrócił uwagę, że polskie stanowisko to jedno z trzech okien na świat o różnym zapisie geologicznym. Wśród nich wymienił najstarsze Nusplingen i Solnhofen w Niemczech.

Z gośćmi "Naukowego zawrotu głowy" rozmawiała Dorota Truszczak.

to

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosjanie mają krew mamuta. Sklonują go?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 09:48
Naukowcy znaleźli na północy Rosji świetnie zachowane ciało mamuta. W bryle lodu przetrwało ono 10 tysięcy lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny: odkryto praprzodka ptaków. Archeopteryks nie jest już najstarszy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 13:29
W Chinach znaleziono szczątki nieznanego dotąd dinozaura. Miał pół metra długości i pióra.
rozwiń zwiń