Wołyń 1943. "Tylko prawda przybliży nas do pojednania"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 11:21
- Trudno sobie wyobrazić, że w cywilizowanych państwach, które podkreślają swoje strategiczne partnerstwo, nie można uzgodnić przeprowadzenia ekshumacji i godnego pochówku - powiedział w Jedynce o ludobójstwie Wołynia Tadeusz Samborski, znawca tematyki kresowej.
Audio
  • Tadeusz Samborski o ludobójstwie Wołynia i próbach pojednania polsko-ukraińskiego (Jedynka/Naukowy zawrót głowy)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: domena publiczna

Mija  70 lat od czystki etnicznej dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach podczas okupacji terenów II RP. Kulminacyjne uroczystości odbędą się 11 lipca.

Dlaczego 11 lipca?  - To był krwawa niedziela na Wołyniu. Ta data wyznacza apogeum ludobójstwa. W około 100 miejscowościach na Wołyniu odbyły się brutalne napady na Polaków. Często były to napady na kościoły. Polacy ginęli w czasie mszy świętych - powiedział  Samborski.  

Tadeusz Samborski przypomniał, że ws. Wołynia często lansuje zbitkę pojęciową pamięć-przebaczenie-pojednanie. On sam dodaje do tego "prawdę". Jego zdaniem tylko na jej gruncie może dojść do pojednania. Przypomniał, że mówi się, iż każda ze stron ma swoją prawdę o Wołyniu. - Tu zaczynają się schody i rozdroże. Trudno jest o zgodę, ale naszym obowiązkiem jest przybliżać się do prawdy - powiedział.
Na Wołyniu jest 1500 miejsc w których do dołów w ziemi wrzucono pomordowanych Polaków. Zdaniem Samborskiego dramat polega na tym, że tych miejsc się nie szuka. – To jest sprawa honoru narodu i państwa polskiego. Czy jesteśmy w stanie zadbać o to, by szczątki naszych przodków godnie pochować, czy nadal będą bezczeszczone? - zastanawiał się Samborski. 

Samborski przyznał, że wiedza na temat ludobójstwa na kresach wschodnich jest niewielka, bo jego ofiarami była ludność wiejska, ludzie prości. - Nie  pozostawili po sobie dorobku pisarskiego i wspomnień -  powiedział. Poza tym był czasy politycznie niesprzyjające tej pamięci. - Teraz prawda powinna się przebić. Nie powinna być relatywizowana, a oddawać faktyczny stan wiedzy z tamtych lat. Zakłamywanie rzeczywistości powoduje, że nigdy nie dojdziemy do porozumienia -  podkreślił Samborski.

Zobacz serwis specjalny Wołyń 1943 >>>

Uroczystości rocznicowe związane z Wołyniem będą trwały przez cały rok. Główne odbędą się 11 lipca w Warszawie. Organizuje je Ogólnopolski Komitet Obchodów 70. Rocznicy Ludobójstwa na Kresach Wschodnich, którego Tadeusz Samborski jest wiceprzedniczącym. Rozpoczną się mszą świętą w kościele na Placu Trzech Krzyży. Najprawdopodobniej homilię wygłosi metropolita lwowski abp. Mieczysław Mokrzycki. - Chcemy złożyć hołd pamięci niewinnie pomordowanych ofiar. Była celowo zacierana - podkreślił Samborski.  

Z Tadeuszem Samborskim rozmawiała Katarzyna Jankowska

tj

Radiowa Jedynka jest patronem obchodów 70. rocznicy rzezi na Wołyniu. W dniach 8-11 lipca na naszej antenie specjalne audycje poświęcone tym tragicznym wydarzeniom.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Ukraina Wołyń

Czytaj także

Poseł PiS: zbrodnia na Wołyniu to ludobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 14:03
- Zbrodnia na Polakach dokonana przez Ukraińską Powstańczą Armię musi być nazywana ludobójstwem - mówił w Jedynce Marek Ast, poseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador Ukrainy: jest szansa na wspólną uchwałę ws. Wołynia

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 08:39
Zdaniem gościa "Sygnałów dnia" ambasadora Ukrainy w Polsce Markijana Malskyja zrozumienie tego, co wydarzyło się na Wołyniu 70 lat temu, będzie krokiem do pojednania między Polakami i Ukraińcami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o Wołyń. "Czas nazwać rzeczy po imieniu"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 16:41
Andrzej Matusiewicz, senator PiS powiedział, że 11 lipca będzie dniem upamiętniającym ofiary zbrodni wołyńskiej. - Taka jest intencja Senatu - dodał gość "Popołudnia z Jedynką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspólna deklaracja Kościołów o zbrodni wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 07:06
"Wobec Polaków dokonano zła". Takie stwierdzenie znajdzie się w deklaracji przygotowanej w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej przez Kościół rzymskokatolicki i Ukraiński Kościół Greckokatolicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Michalik o zbrodni wołyńskiej: zło zawsze ciągnie drugie zło

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 16:11
- Wołyń, o którym dzisiaj mówimy to nie jest tylko jedno wydarzenie z krwawej niedzieli 11 lipca 1943 roku, ale to także wydarzenie, które się przeciągało i ustąpiło dopiero po wojnie - mówił w radiowej Jedynce arcybiskup Józef Michalik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnia wołyńska. Abp Michalik: musimy odciąć się od złych doświadczeń

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 18:46
Budowanie bezpiecznych perspektyw współistnienia narodów jest niemożliwe bez uzdrowienia relacji z sąsiadami - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik podczas nabożeństwa w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Przeciszewski: kościoły pokazują chrześcijańską misję

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 12:20
- Mamy traumę, ale jednym ze środków jej leczenia jest próba przebaczenia - tak o deklaracji hierarchów polskich i ukraińskich ws. rzezi wołyńskiej mówił Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny KAI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wołyń? Bogdan Borusewicz: moralna, a nie polityczna ocena

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 08:12
Bardzo ważnym wydarzeniem nazwał w "Sygnałach dnia" Bogdan Borusewicz podpisanie przez biskupów polskich i ukraińskich wspólnej deklaracji o pojednaniu. Hierarchowie przeprosili Boga za zbrodnie dokonane 70 lat temu na Wołyniu.
rozwiń zwiń