Uwaga! Poszukujemy starych zdjęć i listów

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 14:30
Radiowa Jedynka we współpracy z Archiwami Państwowymi zaprasza do udziału w akcji antenowej. Z pewnością w wielu domach są bardzo interesujące zbiory (pamiątki rodzinne, stare zdjęcia, listy). Wystarczy je opisać, a opis przesłać na adres archiwumrodzinne@polskieradio.pl.
Audio
  • Rozmowa o akcjach "Archiwum rodzinne" i "Zostań rodzinnym archiwistą"(Jedynka/Naukowy zawrót głowy)
Uwaga Poszukujemy starych zdjęć i listów
Foto: źr.mat.prasowe

Na podstawie opisów specjaliści wybiorą najciekawsze - ich zdaniem - pięć archiwów, które zostaną opisane w specjalnej publikacji. Na antenie przeprowadzimy również krótką rozmowę z właścicielami wyróżnionych archiwów. Uwaga! Zdjęcia zbieramy do 31 sierpnia. Finał akcji antenowej -14 września.

Więcej o naszej akcji i audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

Podobny pomysł zrealizowało Archiwum Państwowe w Siedlcach, które od kilku lat prowadzi akcję społeczną zatytułowaną "Archiwum rodzinne". W ramach inicjatywy archiwum zorganizowało wystawę zdjęć pozyskanych od mieszkańców znanej w siedleckim wsi Kisielany-Żmichy. Ekspozycja składa się z dwustu zdjęć, ale mieszkańcy dostarczyli ich aż tysiąc. - Wieś jest mała, ale znacząca, bo drobnoszlachecka i letniskowa. I to letniskowa od dwudziestolecia międzywojennego - zaznacza Grzegorz Welik, dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach.

Gość Jedynki zdradza, że pomysł narodził się w 2010 roku podczas akcji "Manewry napoleońskie" zorganizowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem Kisielany Żmichy "Zielony Gaj". - Kilka grup rekonstrukcyjnych prezentowało się, walcząc konno, pieszo i artyleryjsko - opowiada dyrektor Grzegorz Welik. Podczas organizacji akcji pracownik Archiwum Państwowego w Siedlcach przygotowywał dokumenty z epoki napoleońskiej. - Uświadomiliśmy sobie, że takie dokumenty i stare zdjęcia posiadają mieszkańcy wsi Kisielany-Żmichy - mówi dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach. - Pojawił się tylko problem, jak je od ludzi wydobyć - dodaje.

>>> Przeczytaj regulamin akcji antenowej

Z pomocą przyszło Stowarzyszenie Kisielany Żmichy "Zielony Gaj", a dokładnie jego członkini Małgorzata Trojanek, która osobiście zbierała zdjęcia wśród mieszkańców wsi. - Chcę bardzo serdecznie podziękować osobom, które nam zaufały, przekazały nam te zdjęcia - dziękowała. Co istotne, archiwum nie zbierało oryginalnych fotografii, lecz je skanują, digitalizują i oddają właścicielom.

Zdjęcia, które udostępnili mieszkańcy, są przeróżne. - Od typowych, pozowanych, robionych w atelier przez uznanych siedleckich fotografów, po zdjęcia sprzed II wojny światowej, przedstawiające prace polowe, różnego rodzaju zajęcia domowe - mówi gość Jedynki. W  zbiorach znalazła się spora liczba fotografii z okresu służby wojskowej wsi Kisielany-Żmichy, a także wojenne zdjęcia z bardzo ciekawą historią.  - W 1939 roku pewien kapitan pozostawił te fotografie w depozycie u jednej z mieszkanek wsi, ruszył dalej w drogę. Miał się po nie zgłosić po wojnie... do tej pory się nie zgłosił - opowiada.

Na wystawie i w albumie jej towarzyszącym zaprezentowano głównie zdjęcia z okresu sprzed II wojny światowej.

>>>II wojna światowa - serwis specjalny

Więcej na temat akcji "Zostań rodzinnym archiwistą" i wystawy Archiwum Państwowego w Siedlcach dowiesz się, słuchając audycji "Naukowy zawrót głowy", której gośćmi byli: Grzegorz Welik, dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach i Małgorzata Trojanek ze Stowarzyszenia Kisielany Żmichy "Zielony Gaj".

Rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Okupacja w Polsce na kolorowych zdjęciach

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 16:13
Portal LIFE.com opublikował serię 22 kolorowych zdjęć niemieckiego fotografa Hugo Jaegera z wczesnego okresu okupacji Polski 1939-40.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mapy Lindleya pokażą zmiany charakteru Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 10:31
Ukazał się „Ilustrowany atlas dawnej Warszawy” prezentujący XIX wieczne mapy stworzone przez Williama Lindleya z ówczesną zabudową i współczesnymi ulicami zawierającą również dawne pocztówki i teksty mające przybliżyć warte zobaczenia miejsca stolicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Bohdziewicz: nie próbuję robić dobrych zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 22:45
- Pierwszy aparat dostałam w 1968 roku. Początkowo fotografia była moim hobby, później stała się pracą, ale też uzależnieniem, bo wciąż fotografuję, nawet jak nie robię zdjęć - mówiła Anna Bohdziewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwykli ludzie tworzą państwo, a nie wielka polityka

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 14:00
Jak ludzie doświadczają politykę? Jak przetwarzają swoje wyobrażenia o tym, jak powinno wyglądać państwo? Tym zajmuje się nowa dziedzina nauki - antropologia polityczna. W Polsce naukowcy zaczynają w ten sposób badać naszą przeszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dynastię Jagiellonów pogrążył... syfilis

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 14:54
Nie każdy z naszych władców był odważny i zwycięski; ich panowanie często nie składało się z samych sukcesów politycznych, wygranych wielkich bitew i bohaterskich czynów. Bywali królowie nikczemni, okrutni i rozpustni.
rozwiń zwiń