Los Mieszka I - historia wielkiego sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 14:42
- W definicji tego czym zarządzał Mieszko I, kim był, skąd pochodził, tylko częściowo są fakty niepodważalne - opowiada prof. Przemysław Urbańczyk, archeolog, autor książki "Mieszko Pierwszy Tajemniczy".
Audio
  • Prawdy i mity o losach Mieszka I - prof. Przemysław Urbańczyk (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Mieszko I. Obraz Jana Matejki z cyklu Poczet Królów Polskich. Reprodukcja
Mieszko I. Obraz Jana Matejki z cyklu Poczet Królów Polskich. ReprodukcjaFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

- Jako archeolog jestem człowiekiem z zewnątrz w stosunku do profesjonalnych historyków. Ale może właśnie taki outsider ma świeżość spojrzenia - mówi profesor Przemysław Urbańczyk, który zrewolucjonizował nasze pojęcie o postaci Mieszka I.

/

Pięć lat temu w serii Fundacji na rzecz Nauki Polskiej "Monografie", ukazała się jego książka "Trudne początki Polski", w której autor zburzył potoczną wiedzę o powstaniu naszego państwa – zakwestionował w niej pochodzenie nazwy Polska i podważył wiarygodność istnienia Polan i Wiślan… Ostatnio wydał pracę pt. "Mieszko Pierwszy Tajemniczy" , w której stawia dość kontrowersyjne tezy na temat pochodzenia pierwszego władcy Polski, stawia pytania związane z zasięgiem jego władzy, okoliczności śmierci, miejsca pochówku, a nawet imienia Mieszka.

- W przypadku badań nad tak odległym okresem kategoria prawdy nie jest taka jak w matematyce, że 3 + 3 zawsze jest 6 i nie ma dyskusji. Faktem jest, że to, co my piszemy o najwcześniejszych dziejach państwa polskiego jest w dużym stopniu hipotetyczne - wyjaśnił prof. Urbańczyk w rozmowie z Krzysztofem Michalskim.

Pewne jest, że Mieszko istniał, że był członkiem dynastii piastowskiej, że ożenił się z Dobrawą i że się ochrzcił. - Stwierdzenie, że był księciem polskim jest nieprawdziwe o tyle, że sama nazwa "Polska" pojawiła się dopiero na początku XI wieku. Poza tym centrum jego państwa nie było w Gnieźnie, które w czasie gdy obejmował rządy było jednym z wielu grodów i nic nie wskazuje na to, by był to gród centralny - podkreślił gość cyklu Ludzie nauki audycji "Naukowego zawrotu głowy".

Szczególnie nieprawdopodobne wydaje się archeologowi, że w puszczach Wielkopolski pojawił się człowiek - nawet genialny - który bez żadnego doświadczenia i wzoru wiedział jak zorganizować państwo. - Trzeba było przecież było wiedzieć jak zbudować i zorganizować grody centralne, mieć wiedzę logistyczną, polityczną, mieć na to pieniądze i wolę ustabilizowania władzy. Tego nie można się domyśleć, ktoś go musiał tego nauczyć, z jakiejś tradycji musiał czerpać. Moim zdaniem chodzi o Państwo wielkomorawskie - powiedział.

Jaką wskazówką były dla niego losy Świętopełka II? Ile wątpliwości dotyczy daty chrztu Mieszka? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od peruk do królów - droga fryzjera gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 15:00
Antoni Cierplikowski po dwóch latach w Paryżu "wyszedł z piwnicy", zasłynął fryzurą chłopczycy, a na liście jego klientek były m.in. Edith Piaf, Mata Hari, Marlena Dietrich, Pola Negri i Greta Garbo. Pochodzący z Sieradza Monsieur Antoine 100 lat temu podbił Paryż i Hollywood stając się najsłynniejszym fryzjerem świata!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstańcy warszawscy na współczesnych portretach

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 12:45
W Muzeum Powstania Warszawskiego grupa czterech fotografów pod kierunkiem Wojtka Wieteski rozpoczęła w poniedziałek sesje zdjęciowe. Projekt zakłada, że powstaną portrety wszystkich powstańców, którzy będą uczestniczyć w obchodach 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń