X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Samospalenie Ryszarda Siwca - "triumf podwójnej śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 10:48
- Nie tylko w Polsce, bo tu była cenzura i kontrolowane media, ale na całym świecie nikt nigdzie tego nie odnotował - powiedział prof. Jerzy Eisler. Radiowa Jedynka przygotowała audycje specjalne poświęcone 45. rocznicy samospalenia Ryszarda Siwca.
Audio
  • Prof. Jerzy Eisler o samospaleniu Ryszarda Siwca (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
  • Praga68.polskieradio.pl - audycje o inwazji na Czechosłowację w serwisie specjalnym Polskiego Radia
  • Zbigniew Gluza: na swoją ofiarę całopalną Siwiec wybrał najgorszy moment - rok 1968 w Polsce to apogeum powojennego komunizmu (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Monument upamiętniający Ryszarda Siwca w Pradze. Odsłonięty został 20 sierpnia 2010.
Monument upamiętniający Ryszarda Siwca w Pradze. Odsłonięty został 20 sierpnia 2010.Foto: PAP/CTK/Štěrba Martin

45 lat temu, 8 września 1968 roku w czasie uroczystości dożynkowych na trybunie stadionu aktu samospalenia dokonał Ryszard Siwiec protestując w ten sposób przeciw inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Miał 59 lat, mieszkał w Przemyślu i tam, na dwa dni przed samobójczą śmiercią nagrał przesłanie.

45. rocznica inwazji na Czechosłowację - serwis specjalny >>>

"Usłyszcie mój krzyk! Krzyk szarego, zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie. Opamiętajcie się! Jeszcze nie jest za późno." - te słowa stały się hasłem obchodów 45. rocznicy samospalenia Ryszarda Siwca, którym patronuje Radiowa Jedynka.

Jego głos świat usłyszał w 1992 roku dzięki słuchowisku Macieja Drygasa "Testament", w którym wypowiadają się także żona i córka Ryszarda Siwca. Całe słuchowisko na antenie Jedynki w niedzielę 8 września o godz. 17.10.

- Należy zacząć od tego, że gdy stykamy się z samobójstwem mówimy, że samobójca nie był normalny, odstający od normy, inny niż większość ludzi. Po drugie trzeba pamiętać, a on był praktykującym katolikiem, że do Soboru Watykańskiego II samobójstwo było bardzo ciężkim grzechem. I trzeci element, który wydaje mi się ważny, to fakt, że Siwiec był dość typowym reprezentantem pewnej formacji, która niestety zanikła, był klasycznym polskim inteligentem i patriotą - wyjaśnia prof. Jerzy Eisler (IPN, Instytut Historii PAN).

Historyk podkreśla, że w powojennej rzeczywistości było wiele powodów, które dla takiego człowieka jak Siwiec musiały być szokiem. Podobnie jak szokiem dla obecnych na Stadionie ludzi był widok palącego się człowieka. - Ogień był na tyle duży, że to naprawdę była żywa pochodnia. Nawet z przeciwległej trybuny było to widać - dodaje prof. Eisler. Ale o czynie Siwca nie stało się głośno. Pojawiły się plotki o niezrównoważeniu psychicznym jego osoby, a u świadków - jak dodaje gość Katarzyny Kobyleckiej - mógł zadziałać mechanizm wyparcia. - To była sytuacja triumfu podwójnej śmierci, nikt tego nie odnotował. Jako pierwszy odezwał się w końcu stycznia 1969 roku francuski tygodnik "Le Nouvel Observateur", było to dwa tygodnie po tragicznej śmierci Jana Palacha - podsumował historyk.

Zapraszamy do słuchania kolejnych audycji na ten temat:

- "Naukowy zawrót głowy" poświęcony pamięci o Ryszardzie Siwcu w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej - Zapowiedział przełom, który naruszył komunizm >>>

- Samospalenie Ryszarda Siwca - "Ludzie nie byli gotowi do walki z ustrojem" >>>

- rozmowa z Witem Siwcem - "Nikt tak głośno nie powiedział >>nie<< systemowi >>>

- "Naukowy zawrót głowy" poświęcony innym przypadkom samospalenia obywateli różnych państw w protestach przeciw okupacji, prześladowaniom, deportacjom i działaniom reżimów - "Żywe pochodnie" >>>

Ryszard Siwiec zmarł 12 września 1968 roku w szpitalu.

Dlaczego nawet Radio Wolna Europa nie podała informacji o samospaleniu Ryszarda Siwca? Jakie były dalsze losy jego rodziny? Dlaczego Ryszard Siwiec wybrał taką formę protestu i jak przygotowywał się do tego czynu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Audycja powstała we współpracy z Ośrodkiem Karta.

Instytut Pamięci Narodowej, Dom Spotkań z Historią i Ośrodek Karta zapraszają na konferencję prasową, zorganizowaną w związku z 45. rocznicą samospalenia Ryszarda Siwca. Odbędzie się ona 8 września 2013 (niedziela) o godz. 12.00 w Loży Platynowej Stadionu Narodowego w Warszawie. Gościem specjalnym konferencji będzie Wit Siwiec – syn Ryszarda Siwca.

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec marzeń o wolności

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 08:00
- Kilka setek młodych Czechów i Słowaków zebrało się przed budynkiem Centralnego Komitetu partii, gwiżdżąc i krzycząc "Precz z Rosjanami!" - relacjonował w 1968 roku korespondent Rozgłośni Polskiej RWE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sowieci wkroczyli do Czechosłowacji ze strachu

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 07:15
Przywódcy państw socjalistycznych bali się, że liberalne hasła Praskiej Wiosny rozprzestrzenią się na inne kraje bloku – przypominają historycy.
rozwiń zwiń