X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Żywe pochodnie”. Oni budzili sumienia narodów

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 12:15
Ryszard Siwiec to pierwszy obywatel bloku komunistycznego, który swoją samobójczą śmiercią przez samospalenie wstrząsnął sumieniem świata. Po czynie Polaka w innych krajach pojawili się kolejni protestujący w ten sposób.
Audio
  • "Żywe pochodnie”, ludzie którzy budzili sumienie narodu (Jedynka/Naukowy Zawrót Głowy)
Student Jan Palach
Student Jan Palach Foto: PAP/CTK

Usłyszcie mój krzyk! 45. rocznica samospalenia Ryszarda Siwca - serwis specjalny >>>

8 września 1968 roku na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, w proteście przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, podpalił się Ryszard Siwiec.
Okazuje się, że wzorem Polaka, który odważył się tak "głośno” i zdecydowanie powiedzieć "nie” systemowi, poszli inni. Młody Węgier Sándor Bauer, czy dwudziestoletni żydowski student z Łotwy Ilja Rips, czy dziewiętnastoletni robotnik Romas Kalanty, który 14 maja 1972 roku podpalił się w Kownie w proteście przeciwko okupacji Litwy. Z dużym odzewem w społeczeństwie wschodnioniemieckim spotkał się także przypadek ewangelickiego duchownego Oskara Brüsewitza, który 18 sierpnia 1976 podpalił się, protestując przeciwko prześladowaniu chrześcijan w NRD i kolaboracji głów kościoła z państwem. 23 czerwca 1978 roku w ten sam sposób zakończył życie Musa Mamut, protestując przeciw deportacji Tatarów krymskich z ich ojczyzny. A było jeszcze wiele innych podobnych aktów.
- Kiedy pierwszy raz usłyszałam o czynie Wasyla Makuka z Kijowa, byłam bardzo zaskoczona - mówi Agnieszka Dębska z Ośrodka Karta. Wasyl Makuk był bojownikiem o wolność Ukrainy oraz członkiem UPA, za co spotkały go represje i na 10 lat osadzono w łagrze. Podpalił się w listopadzie 1968 roku
- Makuk to postać pod wieloma względami podobna do Ryszarda Siwca. To też nie był młody człowiek, lecz ktoś, kto miał rodzinę i doświadczenia. Jego gest, podobnie jak w przypadku Siwca, był wynikiem całej życiowej drogi - wyjaśnia Agnieszka Dębska.
Dwa miesiące później, w styczniu 1969 roku, na Placu św. Wacława w Pradze podpalił się młody student Jan Palach. - On żył sprawami swojego narodu i Praską Wiosną. W 1968 uczestniczył w debatach Czechów i Słowaków. Poczuł chwilę oddechu, kiedy zniesiono cenzurę i otworzono się na zachód. Ale gdy nastąpiła inwazja, Jan Palach, jak miliony Czechów, bardzo to przeżył  - mówi doktor Bartosz Kaliski, historyk, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk.
Zapraszamy do wysłuchania audycji Katarzyny Kobyleckiej "Naukowy Zawrót Głowy".

Ryszard Siwiec >>> Posłuchaj poruszającego dokumentu "Testament"

Radiowa Jedynka jest partnerem projektu "Całopalny" Domu Spotkań z Historią, upamiętniającego tragiczne wydarzenia sprzed 45 lat.

Audycje specjalne o Ryszardzie Siwcu - słuchaj >>>

(ah)

Czytaj także

Łączka na Powązkach - tajemnice kwatery ofiar komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 19:30
- W połowie lat 50. obszar Kwatery Ł został przysypany warstwą ziemi i gruzu. To raz na zawsze miało wyeliminować możliwość odnalezienia grobu pomordowanych - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierownik grupy ekshumacyjnej na warszawskich Powązkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norman Davies o tym, co by było, gdyby czerwień zalała Europę

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 08:00
– Sowieci byli tak pewni siebie militarnie, że spodziewali się zdobyć Warszawę w kilka dni, a główną ofensywę planowali w Niemczech – mówił w rozmowie z Hanną Marią Gizą prof. Norman Davies.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samospalenie Ryszarda Siwca - "triumf podwójnej śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 10:48
- Nie tylko w Polsce, bo tu była cenzura i kontrolowane media, ale na całym świecie nikt nigdzie tego nie odnotował - powiedział prof. Jerzy Eisler. Radiowa Jedynka przygotowała audycje specjalne poświęcone 45. rocznicy samospalenia Ryszarda Siwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samospalenie Ryszarda Siwca. "Ludzie nie byli gotowi do walki z ustrojem"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 12:23
- Kilka miesięcy później podpalił się w Czechosłowacji Jan Palach. Pochodnia została podtrzymana. To był bardzo ważny moment buntu. W Polsce zdarzyło się coś odwrotnego. Jakby płomień pochodni Siwca nie miał tlenu. Wszystko zgasło, nic się nie stało. Wydawało się, że został całkowicie zmarginalizowany - powiedział radiowej Jedynce Zbigniew Gluza z Ośrodka Karta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Siwiec zapowiedział przełom, który naruszył komunizm

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 11:57
8 września 1968 roku Ryszard Siwiec, żołnierz AK, filozof, księgowy z Przemyśla protestując przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji dokonał samospalenia w czasie ogólnokrajowych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w obecności szefów partii, dyplomatów i 100 tysięcy widzów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samospalenie Ryszarda Siwca przeszło niezauważone

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 12:30
W tym roku mija 45. rocznica śmierci Ryszarda Siwca. - Polska późno przywraca pamięć o moim ojcu - ubolewa Wit Siwiec.
rozwiń zwiń