Recepta na rozpalenie namiętności jest bardzo prosta...

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 19:09
Co mogą zrobić znudzone seksem pary? W jaki sposób mogą wzniecić płomień namiętności, który już niestety wygasł? Jak się okazuje, nie jest to aż tak trudne.
Audio
  • Jak uniknąć rutyny w seksie w długotrwałych związkach monogamicznych? (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Recepta na rozpalenie namiętności jest bardzo prosta...
Foto: sxc.hu

W długim monogamicznym związku łatwo popaść w rutynę, gdzie seks przestaje odgrywać większą rolę. Na początku pomaga nam zauroczenie, wysoki poziom hormonów, a w związku dojrzałym trzeba już kochać się inaczej. Jak temu przeciwdziałać? Jest na to niejedna recepta.

- Każdy ma swój sposób, ale niewątpliwie ważne jest to byśmy mieli świadomość jak w ogóle funkcjonujemy w naszym związku. Jakie są relacje i to bez względu na to ile lat jesteśmy w związku. Bo na dobrą sprawę ta nuda może kogoś dopaść wiele lat po ślubie, a może też być tak, że natężenie dobrych emocji i namiętności utrzyma się w związku 20-30 lat po ślubie, a nawet więcej – powiedział prof. Zbigniew Izdebski.

Jak dodał seksuolog warto również oceniając pożycie małżeńskie zwrócić uwagę na to ile czasu para była ze sobą przed ślubem. – Trzeba przyznać, że nie da się w związku utrzymać na takim samym poziomie intensywności naszych uczuć. Dotyczy to również intensywności namiętności w seksie. Szczególnie pierwsza faza jest pełna chemii, ale nie da się tak przejść przez całe życie – dodaje profesor. Ta intensywność ma prawo się zmieniać i z upływem lat być inna, co nie znaczy gorsza.

Co zatem robić, by poprawić sytuację? – Należy pamiętać o najlepszych wspólnie spędzonych chwilach, ale także nie należy zapominać o bliskości. Ważna jest możliwość przytulenia się do siebie. To buduje więź i jest niezwykle istotne. Nawet jeśli nasi partnerzy nie chcą lub nie mogą uprawiać seksu, nie warto rezygnować z poczucia bliskości – mówi seksuolog w rozmowie z Katarzyną Jankowską. Jak dodaje, mówiąc o relacjach i seksie w związku mówimy o procesie komunikowania i miłości.

- Przytulanie, pieszczoty są niezwykle ważne, bo w ten sposób wytwarzają się endorfiny. Wprowadza nas to w dobry nastrój, umożliwia poczucie błogości. A to właśnie jest nam w życiu bardzo potrzebne – tłumaczy prof. Izdebski.

Chcesz wiedzieć więcej? Wysłuchaj całej rozmowy!

Seksosfera w "Naukowym zawrocie głowy" na antenie Jedynki w każdy poniedziałek tuż po 23.00

sm

Zobacz więcej na temat: NAUKA seks zdrowie

Czytaj także

Seks osób niepełnosprawnych: każdy ma prawo do swojej intymności

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 08:40
Osoby chore umysłowo mają prawo do życia intymnego. Ich seksualność jest niezależna od procesów chorobowych. I może mieć również znaczenie prozdrowotne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrada to nie koniec świata? Dziś Polki więcej wybaczają

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 16:08
Wierność najczęściej oznacza deklarację dobrej woli dla ochrony miłości, małżeństwa czy rodziny. Jak twierdzą psycholodzy i seksuolodzy wierność to nie tylko deklaracja ustna, ale wyraz całej osobowości i hierarchii wartości, które posiadamy i wyznajemy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie tajemnice sztuki miłości posiadły prostytutki?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 20:45
Pomimo upływu lat, na usługi te nie słabnie zapotrzebowanie. Najstarszy zawód świata, czyli prostytucja, od zarania dziejów cieszy się niesłabnącą popularnością. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Być jak... Napoleon za drzwiami sypialni

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 15:00
- Nie trzeba kończyć uniwersytetu dla kochanków, żeby czerpać przyjemność z seksu - w cyklu "Seksosfera" prof. Zbigniew Lew-Starowicz obalał mity związane z życiem erotycznym.
rozwiń zwiń