X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Opieka paliatywna: rak nie musi boleć

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 01:00
Chorzy na raka żyją z bólem, chociaż czasami cierpieniom można zapobiec.
Audio
  • Dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz o walce z bólem nowotworowym (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Opieka paliatywna: rak nie musi boleć
Foto: East News/Glow Images

Jak podaje Koalicja Na Rzecz Walki z Bólem, w Polsce żyje około 200 000 pacjentów z rakiem, których ból jest źle leczony lub w ogóle nieleczony. - Wynika to z niezauważania bólu przez lekarzy onkologów, a sami chorzy często nie udają się do ośrodków medycyny paliatywnej, gdzie można im pomóc - mówi dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz.

Medycyna paliatywna kojarzy się zwykle z opieką w ostatnich chwilach życia, a tym czasem to ośrodki walczące z niekorzystnymi objawami choroby na każdym jej etapie. - To nie są poradnie tylko dla chorych znajdujących się w ostatnim okresie choroby. To stereotyp - podkreśla w radiowej Jedynce.

- Chorzy są źle kierowani. Jeśli lekarze pierwszego kontaktu sami nie zabezpieczają chorego przed bólem, powinni pokierować pacjenta tam, gdzie ktoś będzie leczył jego ból. Głównymi problemami są brak wiedzy oraz to, że poradnie medycyny paliatywnej są źle finansowane - mówi dr Ciałkowska-Rysz.

W audycji była także mowa o tym, dlaczego w Polsce stosuje się mniej leków opioidowych, które są popularne na Zachodzie oraz innych leków przeciwbólowych.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" prowadził Krzysztof Michalski.

(ew)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W kolejce z wyrokiem śmierci - sytuacja pacjentów onkologicznych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 12:09
Odległe terminy badań, złe diagnozy, odmowa leczenia, brak leków... - Problem leży w zarządzaniu. Patrząc na doświadczenia administratorów służby zdrowia, myślę, że przydałaby im się dobra nauka, a czasem klaps. Trzeba wziąć dzwoneczek i dzwonić... coś musimy zrobić - mówi doktor Leszek Borkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo do samoleczenia kontra uzależnienie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 10:20
Halucynacje, wahania nastrojów, uzależnienie, czasem silne zatrucie i konieczność hospitalizacji – takie są skutki zażywania zwykłych leków na katar czy kaszel, ale w dawkach znacznie większych od zalecanych.
rozwiń zwiń