Menopauza nie zawsze oznacza seksualną emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 20:29
- Do udanego życia seksualnego ludzi w średnim wieku, najważniejsze jest wzajemne zaufanie. Jednak nie należy zapominać o stosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych - mówi ginekolog dr Ryszard Rutkowski.
Audio
  • Z dr Ryszardem Rutkowskim rozmawiała Katarzyna Jankowska (Jedynka/Seksosfera)
Menopauza nie zawsze oznacza seksualną emeryturę
Foto: Glow Images/East News

Dla wielu kobiet w okresie menopauzy seks to ciągle temat tabu. Jednak gość radiowej Jedynki zapewnia, że współczesna medycyna zna metody potrzymanie aktywności seksualnej u pacjentek w średnim wieku. - Jeśli kobieta zmagająca się z menopauzą chce nadal współżyć z partnerem konieczne jest zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej - mówi dr Ryszard Rutkowski.

Ekspert nie ukrywa, że stosowanie tego typu środków sprawia, iż kobiety regularnie poddawane są specjalistycznym badaniom. - Pacjentki, które decydują się na terapię hormonalną częściej odwiedzają lekarza. Jeśli kobieta co 3-4 miesiące nie podda się badaniom, specjalista nie będzie mógł przepisać hormonów - wyjaśnia rozmówca Katarzyny Jankowskiej

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której rozmawialiśmy także o życiu seksualnym mężczyzn w okresie menopauzy.

(szr)

Zobacz więcej na temat: seks zdrowie

Czytaj także

Zaburzenia erekcji to dzwonek alarmowy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 19:14
Zanim pojawi się zawał lub udar, to pojawiają się zaburzenia erekcji. Dlatego panowie nie powinni wstydzić się iść do lekarza z tym problemem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milczenie w sypialni: "pierwszy sygnał"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 16:25
- Potrzeba seksu z drugą osobą jest bardzo czułym barometrem uczuć i relacji. Zamknięcie w sobie, lęk i brak przepływu informacji zubaża sztukę miłosną - wyjaśnia prof. Zbigniew Lew-Starowicz w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Namiętny kochanek w starszym wieku

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 15:51
Czy 60-70 letni partner może być namiętnym kochankiem i co wygasza potrzeby erotyczne w dojrzałym wieku? Jak nie zatracić wigoru i ochoty na seks? Bo seks ma działanie prozdrowotne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrada to nie koniec świata? Dziś Polki więcej wybaczają

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 16:08
Wierność najczęściej oznacza deklarację dobrej woli dla ochrony miłości, małżeństwa czy rodziny. Jak twierdzą psycholodzy i seksuolodzy wierność to nie tylko deklaracja ustna, ale wyraz całej osobowości i hierarchii wartości, które posiadamy i wyznajemy.
rozwiń zwiń