Michalina Wisłocka. Między "Sztuką kochania" a leczeniem niepłodności

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 16:06
- Miała wizerunek osoby dość zasadniczej, a nawet oschłej w kontaktach z innymi osobami. W moim odczucia była natomiast ciepła, serdeczna i bardzo oddana, aż do bólu, w przyjaźni. Tak samo gdy kogoś nie lubiła - mówił w Jedynce o Michalinie Wisłockiej prof. Zbigniew Izdebski.
Audio
  • Prof. Zbigniew Izdebski wspomina Michalinę Wisłocką (Seksosfera/Jedynka)
Michalina Wisłocka
Michalina WisłockaFoto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Michalina Wisłocka miałaby teraz 92 lata. Była ginekologiem, cytologiem i seksuologiem. Jej książka "Sztuka kochania" wydana w 1976 roku stała się bestsellerem i zapoczątkowała większą otwartość w sprawach seksu i życia seksualnego w Polsce. Później trylogię uzupełniły jeszcze "Sztuka kochania: w 20 lat później" i "Sztuka kochania: miłość i macierzyństwo".

- Swoje książki pisała z ogromną pasją. Ogromnie poważnie podchodziła również do swoich pacjentek. Towarzyszyła im z oddaniem, przeżywała ich problemy zdrowotne oraz smutki i radości. Może mało o tym dziś pamiętamy, ale Michalina Wisłocka była w Polsce pionierem leczenia niepłodności. Kiedy mówimy o rozrodzie wspomaganym i metodzie In vitro, musimy pamiętać o jej osobie - podkreślał w "Naukowym zawrocie głowy" prof. Zbigniew Izdebski.

Znany seksuolog poznał Michalinę Wisłocką w 1984 roku, gdy zbierał materiały do swojej pracy doktorskiej. Zapamiętał, że była ona osobą starannie wykształconą i niesłychanie głodną wiedzy. - W ciągu jednego dnia potrafiła czytać trzy książki jednocześnie. Jedną z dziedziny medycyny, a kolejne dotyczące na przykład historii czy przyrody - podkreślał prof. Zbigniew Izdebski.

Rozmawiała Katarzyna Jankowska.

pg

Czytaj także

Recepta na rozpalenie namiętności jest bardzo prosta...

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 19:09
Co mogą zrobić znudzone seksem pary? W jaki sposób mogą wzniecić płomień namiętności, który już niestety wygasł? Jak się okazuje, nie jest to aż tak trudne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Identyfikacja płciowa ciągle tematem tabu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 15:00
- Jesteśmy ograniczeni w myśleniu o ludzkiej płciowości. Skoro natura chciała, aby odcieni seksualności było tak wiele, to musi być w tym jakiś cel – w "Seksosferze" prof. Stanisław Dulko obala mity dotyczące transseksualizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Menopauza nie zawsze oznacza seksualną emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 20:29
- Do udanego życia seksualnego ludzi w średnim wieku, najważniejsze jest wzajemne zaufanie. Jednak nie należy zapominać o stosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych - mówi ginekolog dr Ryszard Rutkowski.
rozwiń zwiń