Michalina Wisłocka. Między "Sztuką kochania" a leczeniem niepłodności

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 16:06
- Miała wizerunek osoby dość zasadniczej, a nawet oschłej w kontaktach z innymi osobami. W moim odczucia była natomiast ciepła, serdeczna i bardzo oddana, aż do bólu, w przyjaźni. Tak samo gdy kogoś nie lubiła - mówił w Jedynce o Michalinie Wisłockiej prof. Zbigniew Izdebski.
Audio
  • Prof. Zbigniew Izdebski wspomina Michalinę Wisłocką (Seksosfera/Jedynka)
Michalina Wisłocka
Michalina WisłockaFoto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Michalina Wisłocka miałaby teraz 92 lata. Była ginekologiem, cytologiem i seksuologiem. Jej książka "Sztuka kochania" wydana w 1976 roku stała się bestsellerem i zapoczątkowała większą otwartość w sprawach seksu i życia seksualnego w Polsce. Później trylogię uzupełniły jeszcze "Sztuka kochania: w 20 lat później" i "Sztuka kochania: miłość i macierzyństwo".

- Swoje książki pisała z ogromną pasją. Ogromnie poważnie podchodziła również do swoich pacjentek. Towarzyszyła im z oddaniem, przeżywała ich problemy zdrowotne oraz smutki i radości. Może mało o tym dziś pamiętamy, ale Michalina Wisłocka była w Polsce pionierem leczenia niepłodności. Kiedy mówimy o rozrodzie wspomaganym i metodzie In vitro, musimy pamiętać o jej osobie - podkreślał w "Naukowym zawrocie głowy" prof. Zbigniew Izdebski.

Znany seksuolog poznał Michalinę Wisłocką w 1984 roku, gdy zbierał materiały do swojej pracy doktorskiej. Zapamiętał, że była ona osobą starannie wykształconą i niesłychanie głodną wiedzy. - W ciągu jednego dnia potrafiła czytać trzy książki jednocześnie. Jedną z dziedziny medycyny, a kolejne dotyczące na przykład historii czy przyrody - podkreślał prof. Zbigniew Izdebski.

Rozmawiała Katarzyna Jankowska.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Recepta na rozpalenie namiętności jest bardzo prosta...

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 19:09
Co mogą zrobić znudzone seksem pary? W jaki sposób mogą wzniecić płomień namiętności, który już niestety wygasł? Jak się okazuje, nie jest to aż tak trudne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Identyfikacja płciowa ciągle tematem tabu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 15:00
- Jesteśmy ograniczeni w myśleniu o ludzkiej płciowości. Skoro natura chciała, aby odcieni seksualności było tak wiele, to musi być w tym jakiś cel – w "Seksosferze" prof. Stanisław Dulko obala mity dotyczące transseksualizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Menopauza nie zawsze oznacza seksualną emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 20:29
- Do udanego życia seksualnego ludzi w średnim wieku, najważniejsze jest wzajemne zaufanie. Jednak nie należy zapominać o stosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych - mówi ginekolog dr Ryszard Rutkowski.
rozwiń zwiń