W czym może nam pomóc mikroprzepływ?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 01:00
Gość jedynki pracuje na maleńkich kropelkach. Ale wyniki jego badań są monumentalne.
Audio
  • Profesor Piotr Garstecki o badaniach mikroprzepływowych (Jedynka/Naukowy zawrót głowy, 21.10.2013)
W czym może nam pomóc mikroprzepływ?
Foto: Glow Images/East News

Gościem audycji był laureat programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej MISTRZ, profesor Piotr Garstecki z Instytutu Chemii Fizycznej PAN.

- Techniki mikroprzepływowe to techniki tworzone po to, by posługiwać się bardzo małymi ilosciami płynów. A to z kolei po to, aby zużywać ich mało i nie generować odpadów oraz oszczędzać substancje, które są drogie - wyjaśnia prof. Garstecki. Wyniki uzyskiwane w skali mikro mają też przełożenie na świat w zwykłym rozmiarze. W maleńkiej skali łatwiej też często prowadzić obserwowacje.
Prof. Garstecki po odbyciu stażu na Uniwersytecie Harvarda wrócił do Polski i prowadzi badania związane z technikami mikroprzepływowymi i płynami złożonymi. Wyniki prac jego zespołu mają zastosowanie nie tyko w chemii, ale i w biologii, biochemii, medycynie i farmakologii. Rezultatem tych prac będą np. zautomatyzowane mikroukłady diagnostyczne do szybkich badań przesiewowych. W Jedynce wyjaśnił, o co dokładnie chodzi w jego badaniach.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" prowadził Krzysztof Michalski.

(ew)

Zobacz więcej na temat: biologia chemia NAUKA

Czytaj także

Naukowcy wszczepili myszom fałszywe wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 15:00
Wyniki badan publikuje „Science”. Pomagają zrozumieć, w jaki sposób w mózgu człowiek tworzą się wspomnienia nie mające związku z rzeczywistością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wcale nie „x”. Znamy prawdziwy kształt chromosomów

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 01:00
Czas poprawić podręczniki szkolne. Na obrazkach chromosomy przedstawia się na ogół jako obiekty w iksowatym kształcie. Nic bardziej mylnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy odkryli najsilniejszą znaną toksynę

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 19:00
Oto najbardziej trująca rzecz na świecie. Nie ma na nią jeszcze żadnego antidotum, więc naukowcy z porozumieniu z władzami nie podają do publicznej wiadomości żadnych szczegółów.
rozwiń zwiń