Tajemniczy dokument, który mógł wielu skazać na szubienicę

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 04:15
Burzliwe losy Polski sprawiły, że nie mamy zbyt wielu pamiątek narodowych. Być może jedna z nich, związana z Powstaniem Styczniowym, znajduje się w zasięgu ręki.
Audio
  • Tajemniczy dokument z czasów Powstania Styczniowego (Album Ławcewicza/ Jedynka)
Fragment obrazu Artura Grottgera Branka
Fragment obrazu Artura Grottgera "Branka" Foto: Wikipedia/Public Domain/pinakoteka

Sprawa dotyczy kopii dokumentów powstańczego rządu narodowego, ukrytych w porę przed władzami carskimi. Gdyby się to nie udało represje po powstaniu styczniowym mogłyby objąć znacznie większą liczbę jego uczestników.

Zobacz też: Konika Powstania Styczniowego >>>

W 1864 roku Uniwersytet Warszawski, funkcjonujący w owym czasie pod nazwą Szkoła Główna został rozwiązany przez władze carskie. Ponad 150 lat temu na jego terenie odbywały się ostatnie tajne spotkania powstańczych władz. Tam właśnie zostały ukryty dokument powstańczego rządu narodowego, nazywany "Albumem Ławcewicza".

W pracowni profesora Benedykta Dybowskiego odbywały się spotkania powstańczego rządu narodowego. Przedmioty z gabinetu zoologicznego, które się w nim znajdowały, stanowiły idealne tło dla odbywających się w nim zdarzeń, nie wzbudzały bowiem podejrzeń. Wypchana antylopa stała się idealną skrytką na słynny "Album Ławcewicza".

Jan Ławcewicz był sekretarzem wydziału rządu narodowego. Był to człowiek o ogromnej wiedzy na temat Powstania Styczniowego. Gromadził on kopie dokumentów rządu narodowego, stąd album nosi jego nazwisko. Jednak ślad po albumie zaginął na dobre.

Jakie skarby krył ów album? Na czyj rozkaz powstał dokument? Czy został zniszczony i dlaczego? Posłuchaj całej audycji.

Audycję "Album  Ławcewicza" przygotował Dariusz Kwiatkowski.

sm

Czytaj także

"Nie może zginąć naród, który ma takie kobiety"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 09:00
- To kobiety pociągnęły wszystkich do walki. To one wychowują powstańców - mówi Krzysztof Kur, śpiewak Warszawskiej Opery Kameralnej, który od lat gromadzi rysunki z gazet europejskich, przedstawiające dzieje styczniowego zrywu z roku 1863.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kronika Powstania Styczniowego. "Ideał sięgnął bruku"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 13:57
Generał Fiodor Fiodorowicz Berg był ostatnim namiestnikiem Królestwa Polskiego. Stłumił powstanie styczniowe. Wydarzenia po zamachu na jego osobę zainspirowały Cypriana Kamila Norwida do napisania wiersza "Fortepian Chopina".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół w powstaniu styczniowym: "w jeżowych rękawiczkach"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 15:41
Około 30 księży zostało powieszonych lub rozstrzelanych, ponad stu skazano na katorgę, pięć razy więcej zesłano na Syberię. Jak napisał w książce "Powstanie styczniowe” prof. Stefan Kieniewicz, "ta grupa zawodowa poniosła ciężkie straty, bo też była szczególnie eksponowana, a władze stosowały wobec księży surowy wymiar kary".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wracając po swoje". Młodzież w powstaniu styczniowym

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 16:00
Rok 1863. Dwaj maturzyści, poddając się styczniowej fali entuzjazmu młodzieży krakowskiej, przedostają się do Ojcowa, żeby wstąpić do oddziału powstańczego.
rozwiń zwiń