X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak rozmawiać o seksie z dzieckiem, które kocha inaczej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 15:00
Wielu rodziców, gdy dowiadują się, że ich dzieci preferują osoby tej samej płci, oddalają się od nich i nie potrafią rozmawiać na ten temat. Jak edukować seksualnie dorastającą młodzież, gdy jest ona orientacji homoseksualnej?
Audio
  • Gdy dziecko kocha inaczej (Naukowy zawrót głowy/ Seksosfera/ Jedynka)
Jak rozmawiać o seksie z dzieckiem, które kocha inaczej
Foto: Glow Images/East News

Dla niektórych rodziców wiadomość o homoseksualności dziecka odbiera bardzo negatywnie. Inni wykazują zrozumienie i szukają sposobu, by zrozumieć i wspierać swych najbliższych. O tym jak to robić, rozmawialiśmy w "Seksosferze". - Wydaje mi się, że w wielu polskich domach rodzice dowiadują się bardzo późno albo wcale. Dzieci boją się reakcji rodziców, bo w procesie socjalizowania w środowisku rodzinnym nastawienie rodziców do homoseksualności. Ciągle jest ona w Polsce czymś nie akceptowanym - mówi dr n. med. Andrzej Depko. Seksuolog podkreślił, że często tolerancja rodziców dotyczy innych ludzi, ale nie ich własnego domu.
- Homoseksualność nie jest chorobą. Wszystkie choroby i przypadłości są sklasyfikowane w międzynarodowej klasyfikacji chorób, a wśród nich nie ma homoseksualizmu. Jeśli zatem nie jest to choroba, to nie ma lekarza, do którego można zaprowadzić dziecko preferujące osoby tej samej płci. Był czas, którego medycyna się wstydzi, kiedy traktowano homoseksualność jako chorobę. Próbowano ją leczyć elektrowstrząsami i wstrząsami insulinowymi. Co się okazało? Że stosowane metody nie przynoszą żadnych efektów, ponieważ coś co jest częścią ludzkiej natury nie podlega procesowi terapeutycznemu i leczeniu - tłumaczy niezrozumienie istoty rzeczy specjalista.
W audycji poruszyliśmy temat bardzo delikatnej materii. Polakom edukacja seksualna dorastającej młodzieży przychodzi z dużym trudem. Oczekujemy, że wyręczy nas w tym szkoła, media, czasami internet. Problem staje się bardzo drażliwy, gdy rodzice dowiadują się, że ich dorastające dziecko swoje zainteresowania seksualne kierunkuje do własnej płci.
Co wtedy? Czy mamy wystarczającą wiedzę i takt, aby wspierać dzieci? Jak je przygotować do życia intymnego w obszarze najczęściej nam nieznanym? W audycji m.in. na temat tego gdzie szukać źródeł orientacji homoseksualnej i czy inna miłość jest szansą na zbudowanie trwałej więzi między partnerami oraz czy może dać im satysfakcję seksualną. Posłuchaj całej rozmowy.
Ekspertem audycji był dr n. med. Andrzej Depko, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.

Audycję poprowadził Artur Wolski.
Seksosfera w "Naukowym zawrocie głowy" na antenie Jedynki w każdy poniedziałek tuż po 23.00
sm

Zobacz więcej na temat: homoseksualizm seks zdrowie
Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Monika162013-12-04 13:20 Zgłoś
Ja w pełni akceptuję i szanuje homoseksualistę, ale nie mogę akceptować czynu homoseksualnego. Nigdzie w Kościele nie znajdzie Pan Doktor słów, które by odrzucał, potępiał i wykluczał taką osobą. Bo Kościół, Pan Bóg nie potępia grzesznika, ale grzech. I to jest zasadnicza różnica. Przyzna Pan, że nie jest miłością gdy wiem, ze ktoś pije truciznę, ale w imię tolerancji i wolności tego człowieka mam go poklepać po plecach i powiedzieć by pił dalej? Nie! Z wielką delikatnością i wyczuciem powiedzieć, że to co pije prowadzi go do śmierci. Ja w życiu kieruję się słowami, ze „kochać kogoś, to robić wszystko by widzieć go kiedyś uśmiechniętego w niebie”. Gdy przyklepuje grzech, mówię, że to jest normalne, że można tak robić, to jest robienie krzywdy drugiemu człowiekowi, bo on sam sobie zamyka drogę do zbawienia:.„Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą nie odziedziczą królestwa Bożego” 1 Kor 6, 9-10. Prekursor leczenia homoseksualistów w Holandii jest prof. Johan Leonard Arndt, po wielu latach praktyki powiedział: „Nigdy nie widziałem zdrowego i szczęśliwego homoseksualisty”. Jak pisze dr Aardweg, homoseksualizm „nie jest odosobnioną preferencją, ale wyrazem specyficznej neurotycznej osobowości”. A dogmat o jego nieodwracalności to mit, który służy interesom wyemancypowanych homoseksualistów. Homoseksualizm nie jest więc ani zaprogramowany, ani uwarunkowany genetycznie (co wykazały badania na bliźniętach jednojajowych), ani nieodwracalny. Należy go leczyć jak inne depresje, fobie, obsesje czy inne anomalie seksualne.
Monika162013-12-04 13:14 Zgłoś
W audycji mówił pan doktor, że homoseksualizm został skreślony z listy chorób. Tak, ale jak o tym zadecydowano, to już o tym nie powiedział. Pierwszy raz w historii o skreśleniu czegoś z listy chorób zadecydowały nie badania naukowe, a referendum przeprowadzone wśród psychiatrów i psychologów. Dobór osób głosujących nie był, zresztą, reprezentatywny. Celowo nie zapytano o zdanie dość licznej grupy specjalistów o odmiennych poglądach.

Czytaj także

Masturbacja, samogwałt, onanizm – fakty i mity

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 02:31
Onanizm należy potępiać czy można na to przymknąć oko? Wiele osób uważa, że masturbacja jest czymś patologicznym i nagannym z punktu widzenia moralnego. Co na to seksuolodzy, nauka i słuchacze Jedynki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orgazm. Jedna z największych zagadek ludzkiego mózgu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 05:02
Dla mężczyzny większość stosunków płciowych kończy się orgazmem. W przypadku kobiet, nie jest to już tak łatwe. Jednak, jak podkreślają niektórzy, kobiecy orgazm jest wyjątkowym doznaniem i nieporównywalny z męskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ten temat dla wielu jest utrapieniem: przedwczesny wytrysk

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 02:32
Właśnie rusza w Polsce pierwsza kampania poświęcona temu problemowi. Czy przedwczesny wytrysk może obniżać satysfakcję seksualną zarówno panów, jak i pań?
rozwiń zwiń