X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ślady Juliusza Cezara w Aleksandrii? Sensacyjne odkrycie polskich archeologów

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 11:31
- Przenosimy się w jeden z najbardziej doniosłych momentów historii ludzkości. Gdy republika rzymska staje się imperium, Egipt rzymską prowincją, a królowa Kleopatra kończy panowanie. W tym momencie żołnierze Juliusza Cezara piszą graffiti ku czci wodza. Ten ślad jest fotografią dziejowego momentu - powiedział w radiowej Jedynce prof. Adam Łukaszewicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Prof. Adam Łukaszewicz o śladach Juliusza Cezara w Aleksandrii (Jedynka/Naukowy zawrót głowy)
Zabójstwo Cezara. Obraz Vincenzo Camucciego
Zabójstwo Cezara. Obraz Vincenzo Camucciego Foto: Wikipedia/Public Domain

W Aleksandrii, na terenie polskich wykopalisk w centrum miasta, odnaleziono  fragmenty łacińskiej inskrypcji, na której kilkukrotnie pojawia się słowo "Cezar”. Została zrobiona czerwoną farbą na marmurze, a staranność jej wykonania świadczy, że widniała na wewnętrznej ścianie jednej z rezydencji.

Prof. Łukaszewicz wyjaśnił, że napisy stanowiły część gruzu marmurowego. - W archeologii nie są ważne pojedyncze znaleziska, tylko cały kontekst. W tym konkretnym miejscu znaleziono piece przeznaczone do wypalania wapna z marmuru - powiedział. Obok nich były kawałki płyt. Zdaniem prof. Łukaszewicza stanowiły ostatni ładunek przywieziony do pieca. - Chwilę potem wstrzymano prace budowlane. Porzucono piece i nieprzepalony marmur - dodał archeolog w audycji "Naukowy zawrót głowy".

Właśnie z tego gruzu polscy naukowcy wydobyli marmurowe fragmenty z zagadkowymi napisami czerwoną farbą. - Niezwykłe przez to, że są na nich łacińskie litery, podczas gdy w starożytnej Aleksandrii mówiło się po grecku. Łaciną posługiwało się tylko środowisko wojskowe i najwyżsi urzędnicy rzymskiej administracji - wyjaśnił Łukaszewicz.

NAUKA w portalu polskieradio.pl>>>

Na kilku fragmentach marmuru widnieje łacińskie słowo "Cezar”. I nie byłoby w tym nic dziwnego, bo ten tytuł należał do wszystkich cesarzy rzymskich, ale w tym przypadku mamy do czynienia z inskrypcją nieoficjalną, graffiti. Zdaniem Adama Łukaszewicza, kontekst archeologiczny wskazuje, że znalezisko pochodzi z IV wieku naszej ery. Marmurowe płyty pochodzą jednak z rozbiórki ze starszego budynku. - Można przypuszczać, że w jakimś budynku w Aleksandrii, który rozebrano w IV wieku, mogły się znajdować napisy, które wykonano znacznie wcześniej - powiedział Łukaszewicz.

Problemem okazało się też wyjaśnienie, o którego z cezarów chodzi. - Przyszło mi do głowy, że nie o Juliusza Cezara, lub jego przybranego syna Oktawiana, który też był określany jako "cezar" - powiedział Łukaszewicz. By jednak potwierdzić śmiałą hipotezę o skoku wstecz o 400 lat, trzeba było przyjrzeć się literom i porównać je z analogicznie datowanymi napisami. Okazało się to niezwykle trudne, bo paleografia nie jest aż tak niezawodnym sposobem datowania.

Czy niezwykłe graffiti są śladem pobytu Juliusza Cezara w Aleksandrii pod koniec 48 r. p.n.e., kiedy to wielki wódz udał się do tego miasta w pogoni za swoim przeciwnikiem politycznym Pompejuszem?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Katarzyny Kobyleckiej z prof. Adamem Łukaszewiczem.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co powiedział, co zrobił, jakiego miał konia - anegdot o Aleksandrze Macedońskim jest niezliczona liczba

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 06:49
- Ateńczycy i Rzymianie wznosili mu posągi, Egipcjanie nadali mu tytuł faraona, Babilończycy koronowali na króla. Nie ma w historii barwniejszej postaci niż Aleksander Macedoński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kleopatra – o jej urodzie krążyły legendy

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 07:00
– Była piękna i promienna urokiem młodości, miała czarujący głos, rozkoszą było patrzeć na nią i słuchać jej słów. Nic dziwnego, że łatwo ujarzmiała każdego – napisał o Kleopatrze jeden z ówcześnie żyjących historyków.
rozwiń zwiń