X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Płonąca tęcza? Przed wojną na ulicach lała się krew

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 14:00
- Przed wojną politykę uprawiano na ulicach. Dochodziło do strzelanin i zabójstw - mówił dr Adam Leszczyński, historyk i publicysta. Gość radiowej Jedynki opowiadał o społeczno-politycznych nastrojach dwudziestolecia międzywojennego.
Audio
  • Historyk Adam Leszczyński o "zadymiarzach" dwudziestolecia międzywojennego (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Józef Piłsudski i Gabriel Narutowicz. Fotografował legionista Adam Dulęba.
Józef Piłsudski i Gabriel Narutowicz. Fotografował legionista Adam Dulęba.Foto: Wikimmedia Commons/Andros64/PD-Polish

Adam Leszczyński zauważył, że Polacy mają wyidealizowane wyobrażenie o rzeczywistości lat 20-stych i 30-stych. - Często myślimy o tym okresie z sentymentem, przez pryzmat sympatycznych komedii - tłumaczył Leszczyński. Tymczasem dochodziło wtedy do poważnych napięć społecznych. Zdaniem historyka zamieszki narodowców w latach 30-stych były znaczenie brutalniejsze od tych, które miały miejsce w Warszawie 11 listopada. - To, co robili współcześni narodowcy, w porównaniu z ich przodkami ideowymi, to jest zabawa w piaskownicy - zaznaczał.

HISTORIA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Przykładem brutalizacji życia politycznego w międzywojniu jest – zdaniem gościa radiowej Jedynki - zamach na prezydenta Gabriela Narutowicza. Prawdopodobnie morderca prezydenta znajdował się pod silnym wpływem propagandy endeckiej i panujących wtedy nastrojów politycznych. Historyk wspominał też agresywne zachowania, na które Narutowicz był narażony przed śmiercią. - Kiedy prezydent przejeżdżał otwartym powozem ulicami Warszawy rzucano w niego bryłami śniegu i lodu - opowiadał gość "Naukowego zawrotu głowy". Dodał, że śmierć prezydenta jeszcze bardziej zaostrzyła nastroje polityczne w Polsce.

Trudna sytuacja polityczna odradzającego się po zaborach kraju sprzyjała eskalowaniu przemocy. Wojsko i policja nie patyczkowały się z uczestnikami demonstracji. Historyk wspominał wyjątkowo brutalną szarżę kawalerii na tłum protestujących w Krakowie robotników. Do zdarzenia doszło w 1923 roku. – To nie było podpalenie tęczy. To była długa lista ofiar - opisywał. Adam Leszczyński przypomniał też o ofiarach zamachu majowego, do którego doszło trzy lata później - Zginęło wtedy ponad czterysta osób - mówił. Zdaniem gościa Jedynki w latach 30-stych brutalizacja życia znacząco wzrosła. W tym okresie nasiliły się protesty społeczne. – Były blokady miast przez chłopów i protesty na tle narodowościowym – wymieniał historyk.

Podkreślił, że opisując rzeczywistość międzywojnia nie chce bagatelizować wydarzeń, które miały miejsce podczas tegorocznego Święta Niepodległości. Historyk stwierdził, że powszechna negacja zamieszek z 11 listopada, również przez środowiska prawicowe, świadczy o ucywilizowaniu się obyczajów politycznych w Polsce.

Rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

(pkur)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Służby zapewniają: 11 listopada będzie bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 09:22
11 listopada w Warszawie będzie się dużo działo. Kilka uroczystości z okazji Święta Niepodległości, a także początek Światowego Szczytu Klimatycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: duże utrudnienia w ruchu podczas weekendu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 11:52
Największe wystąpią 11 listopada, kiedy z okazji Święta Niepodległości odbędzie się kilkanaście uroczystości, zgromadzeń i imprez masowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsz Niepodległości. Zamieszki przed squatem

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 19:31
Podczas Marszu Niepodległości na ul. Skorupki doszło do bijatyki, interweniowała policja - podał rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski. Straż pożarna ugasiła dwa podpalone samochody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsz Niepodległości. Ambasada Rosji w "ogniu", MSZ potępia

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 21:37
Wyrazy ubolewania w związku z burdami przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie przekazał na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsz Niepodległości. Zatrzymano 72 osoby

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 08:07
Wśród zatrzymanych w Warszawie jest jedna osoba podejrzewana o podpalenie instalacji "Tęcza" na pl. Zbawiciela oraz trzy w związku z podpaleniem budki strażniczej przy ambasadzie Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasada Rosji w "ogniu". Podejrzani w rękach policji

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 15:01
Wśród 72 osób zatrzymanych po poniedziałkowych zamieszkach w Warszawie jest też trzech podejrzanych o zniszczenia przy rosyjskiej ambasadzie. Policjanci zbierają materiał dowodowy i zatrzymują kolejne osoby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marsz niepodległości. "Rosja gra rolę ofiary"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 10:08
Piotr Gabryel z tygodnika "Do Rzeczy" odnosząc się do incydentu sprzed rosyjskiej ambasady w Warszawie, powiedział, że Rosja obecnie gra rolę ofiary.
rozwiń zwiń