X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nobliści mówią jednym głosem: działaj przez dialog

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 03:43
Jak można osiągnięcia Noblistów wykorzystać w życiu społecznym? Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla debatowali w Polsce nad problemami świata. Zgodnie doszli do wniosku, że świat bez wartości nie ma przyszłości.
Audio
  • Nobliści w życiu społecznym (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Birmańska opozycjonistka, Aung San Suu Kyi, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla
Birmańska opozycjonistka, Aung San Suu Kyi, laureatka Pokojowej Nagrody NoblaFoto: EPA/QUENTIN JONES

W czasie Szczytu Noblistów, który niedawno odbył się w Warszawie, najwięcej rozmawiano o przyszłości. Ośrodek Thinktank wraz z Instytutem im. Lecha Wałęsy przygotowuje publikację na ten temat. – Zawrzemy w niej tematykę i przebieg obrad szczytu, ale przede wszystkim chcemy popatrzeć i pokazać osobom, które nie wzięły udziału w tych obradach, nie tylko kim są Nobliści, laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, ale również jak myślą o dzisiejszym świecie i przyszłości – opowiada dr Małgorzata Bonikowska.

Szczyt Noblistów >>> Czytaj więcej

Jerzy Owsiak z medalem Szczytu Noblistów >>>

W czasie trwania szczytu dyskutowano na temat kilku zagadnień, które jak podkreśla gość Jedynki, układają się w pewną wizję świata i relacji międzyludzkich. – Pokazują nam pewien katalog wartości, bo tak naprawdę najważniejszą sprawą dla tych ludzi jest dyskutować na temat tego, jak my tę przyszłość postrzegamy. Jeżeli nie mamy wizji, to powinniśmy ją tworzyć lub sobie wyobrażać, by mieć punkt odniesienia, do którego dążymy jako ludzkość – mówi doktor.

Czemu służą tego typu spotkania osób wyróżnionych Pokojową Nagrodą Nobla? – Osoby czy organizacje, które zostały wyróżnione tą nagrodą, nie pełnią funkcji państwowych, nie są zaangażowane z urzędu w zmienianie świata. W pierwszej kolejności reprezentują autorytet moralny, bo każda z nich poświęciła życie jakiemuś ideałowi. Można powiedzieć, że ta nagroda dlatego ma taką specjalną wartość i jest trochę inna od nagród noblowskich w ekonomii czy fizyce, bo wyróżnia postawę. Świat będzie miał przyszłość jeśli, i to padało w trakcie obrad, będzie miał wartości, które ludzkość wspólnie wyznaje. Taką wielką wartością może być solidarność – przekonuje specjalistka.

>>> Pokojowy Nobel dla Lecha Wałęsy

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

Szczyt Noblistów odbywał się w Warszawie dlatego, że w tym roku przypada 70. rocznica urodzin Lecha Wałęsy. 10 grudnia upłynie również 30 lat od wręczenia mu pokojowej nagrody Nobla. – Nobliści w pewnym sensie uhonorowali Polskę, kraj który zaczął falę przemian w Europie w imię pewnych wartości, zwłaszcza w imię solidarności. Dzisiaj to słowo i ta wartość jest bardzo istotna w Europie – mówi dr Bonikowska.

W "Naukowym zawrocie głowy" podsumowaliśmy XIII Szczyt Noblistów w Warszawie i rozważania na temat ich przydatności i dobrego wykorzystania dla społeczeństwa. Jak można wykorzystać refleksje laureatów, by zmienić świat? Posłuchaj całej rozmowy.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Gościem w studiu Jedynki była dr Małgorzata Bonikowska, specjalistka stosunków międzynarodowych i komunikacji społecznej. Program "Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Katarzyna Jankowska.

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co boskiego jest w bozonie Higgsa?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 20:03
Za zrozumienie mechanizmu powstawania masy i odkrycie tak zwanej "boskiej cząstki" dwaj naukowcy - Brytyjczyk, profesor Peter Higgs i pochodzący z Belgii Francois Englert - otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Owsiak z Medalem Szczytu Noblistów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 20:58
Pokój na świecie, powszechna sprawiedliwość, eliminacja biedy. To marzenia laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, którzy spotkali się w Warszawie na XIII szczycie uhonorowanych tym wyróżnieniem. Spotkanie odbywa się w Polsce w 30. rocznicę przyznania nagrody Lechowi Wałęsie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sharon Stone na Przystanku Woodstock? Zaprosił ją Jurek Owsiak

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 17:34
Uczestników zakończonego w Warszawie XIII Szczytu Noblistów, w tym amerykańską aktorkę Sharon Stone, zaprosił na Przystanek Woodstock dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak.
rozwiń zwiń