Dzieci - uczestnicy przestępstw - SD

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2010 06:52
Dzieci nie tylko są ofiarami czy świadkami, nieletni są również sprawcami przestępstw...
Audio

W Polsce każdego roku dochodzi do ponad 40-u tysięcy przestępstw, w których uczestniczą dzieci.
Ale dzieci nie tylko są ofiarami czy świadkami, nieletni są również sprawcami przestępstw.
Takich sytuacji z każdym rokiem jest coraz więcej.
Alicja Dusza:

Z policyjnych danych wynika, że w ubiegłym roku ponad 50 tysięcy przestępców nie miało ukończonych 18 lat.

Podinspektor Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji: - Osoby nieletnie najczęściej zamieszane są w kradzieże czy bójki. W ubiegłym roku zauważyliśmy, że spadła liczba nieletnich o ponad 1000 osób, ale jednocześnie te same osoby popełniły o wiele więcej czynów karalnych niż w poprzednich latach. Zwiększyła się przestępcza aktywność tych osób.

Ofiarami nieletnich sprawców są również nieletni, bo trudno, żeby dziecko biło osobę dorosłą.

Agnieszka Olszewska – prawniczka: - Dzieci krzywdzą siebie nawzajem w szkołach, na pewno swoje do tego dokłada telewizja, gry komputerowe.

Między innymi dlatego dochodzi do cyberprzemocy, czyli przemocy za pomocą Internetu czy telefonu komórkowego.

Agnieszka Pawłowska z Fundacji Kidprotect.pl: - W tym przypadku dzieci znęcają się nad rówieśnikami. Z jednej strony dzieci mówią: głupi żart, nie pomyślałem, a w świecie dorosłym to już są przestępstwa.

Z raportu opracowanego przez ekspertów Europejskiego Programu Kidonline wynika, że co drugie dziecko spotkało się z przemocą w Internecie. Jest to takie samo przestępstwo, albo i groźniejsze w skutkach niż to w świecie realnym.

Agnieszka Pawłowska: - To dla dziecka są wielkie rzeczy, że dostanie wiadomość, że jest „głupią krową”, że ktoś zmontuje o nim jakiś film, ktoś zamieści zdjęcie. Dla nas to nic takiego, a dla dziecka koniec świata, bo ono nie jest gotowe na to, ze ktoś o nim cos złego napisze.

Jeśli sprawcą takiego przestępstwa jest dziecko, to ze względu na wiek jest chronione prawem. Przesłuchanie nieletniego zawsze musi odbywać się w obecności opiekuna prawnego.

Tomasz Oleszczuk z Komendy Policji Warszawa Śródmieście: - Te pytania są zadawane w obecności wszystkich osób, dziecko odpowiada na nie swobodnie, to jest istotny element takiego przesłuchania.

Co z karą? Ma to być przede wszystkim element wychowawczy.

Agnieszka Olszewska: - Wobec dziecka są stosowane inne niż dla dorosłych środki i metody, które są przede wszystkim wychowawcze, a dopiero później represyjne.

Najczęściej nieletni dostają dozór kuratora, często kierowane są również na odwyk. Poprawczak czy więzienie to ostateczność w wyjątkowo ciężkich przestępstwach: gwałty czy zabójstwa.

Do sprawy wrócimy w dzisiejszym "Popołudniu z Jedynką". Powiemy o tym jakie prawa mają nieletni sprawcy, a także spróbujemy odpowiedzieć na trudne pytanie, dlaczego dzieci stają się przestępcami.
 Więcej na temat kampanii "Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc" -  znajdą Państwo na naszej stronie internetowej:
www.polskieradio.pl/Jedynka/PomocPokrzywdzonym

Czytaj także

Dzieci w sądzie - PzJ 2

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2010 17:26
Od początku z dziećmi pracują psycholodzy, którzy również uczestniczą w przesłuchaniu...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieletni sprawcy - SD

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 06:49
Kim są nieletni, jaka jest ich odpowiedzialność wobec prawa..
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieletni - PzJ 2

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 17:27
Definicja nieletniego przestępcy...
rozwiń zwiń