Sytuacja ofiary przestępstwa po zakończeniu postępowania sądowego - SD

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 06:49
W ślad za wyrokiem nie zawsze idą: spokój czy poczucie bezpieczeństwa
Audio

Przed nami kolejny  tydzień wspólnej kampanii Programu Pierwszego Polskiego Radia i Ministerstwa Sprawiedliwości - "Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc".
Do piątku  będziemy mówić o sytuacji ofiary przestępstwa po zakończeniu postępowania sądowego.
Szczegóły przedstawi Jacek Prusinowski:

To już koniec, po wszystkim – takie myśli powinny towarzyszyć osobie, której sprawca nieszczęścia został wreszcie skazany. Krzysztof – kilka miesięcy temu dotkliwie pobity: - Mają wyrok, zawieszenie i cały czas są na wolności, mogą mieć ze mną styczność. Czuję się dużo mniej komfortowo niż w sytuacji, gdybym tego w ogóle nie zgłosił.

Co może zrobić, by jednak nie żałować faktu powiadomienia policji o popełnieniu przestępstwa? Np. złożyć powództwo w procesie cywilnym, jeżeli nie satysfakcjonuje go odszkodowanie uzyskane w procesie karnym.

Dr Marcin Warchoł z Instytutu Prawa Karnego UW i Biura Rzecznika Praw Obywatelskich: - Sądem właściwym jest sąd okręgowy. Może domagać się odszkodowania, zadośćuczynienia, zwrotu kosztów, które zostały poniesione na usunięcie szkody, przyznania renty, jeśli zmniejszyła się zdolność do pracy zarobkowej.

Pieniądze to jednak nie wszystko, jeżeli pokrzywdzony zwyczajnie boi się zemsty i ma ku temu powody. Może, a nawet powinien, wnioskować do policji o przydzielenie mu ochrony.

Aspirant Małgorzata Gołaszewska z KG Policji: - Taki wniosek należy skierować do komendanta wojewódzkiego policji, w Warszawie do komendanta stołecznego, który rozpatruje taki wniosek, ocenia czy istnieją przesłanki do udzielenia ochrony policyjnej.

Jeżeli sprawca trafi do więzienia, ofiara ma prawo wiedzieć, kiedy je opuści: terminowo czy definitywnie. To szczególnie ważne dla kilku kategorii przestępstw.

Prof. Zbigniew Ćwiąkalski – były minister sprawiedliwości: - Mamy do czynienia z przestępstwem zgwałcenia, znęcania się czy uszkodzenia ciała, pobicia. W takich przypadkach zawiadamia się o tym, że osobie udzielono przepustki czy też osoba opuściła zakład karny.

Nie można też zapomnieć o tym, że wspomniane poczucie bezpieczeństwa czy pogodzenie się z krzywdą, jakiej doznała dana osoba, ma wielkie znaczenie dla jej przyszłych losów. Metod na radzenie sobie z traumą jest wiele.

Marek Patuszyński – psycholog kliniczny sądowy: - Próbuje zapomnieć albo nakrzyczeć na kogoś innego, połyka procha, albo się napije, pogada z kimś, popłacze sobie. Czasem jednak te domowe próby radzenia sobie z problemem są nieskuteczne, wtedy dobrze jest skorzystać z pomocy fachowej.

Również na pomoc psychologa ofiara przestępstwa może liczyć.

Czytaj także

Pokrzywdzeni - handel ludźmi - PzJ 1

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2010 15:53
"Kelnerka w Anglii, 1200 funtów miesięcznie, nie musisz znać języka, także bez kwalifikacji. Zadzwoń"...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokrzywdzeni- handel ludźmi - PzJ 2

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2010 17:27
Na początku drogi są werbownicy, którzy odnajdują potencjalną ofiarę...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokrzywdzeni - handel ludźmi - PzJ 1

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2010 15:42
Matki przyjeżdżają do nas z dziećmi i tu zmuszane są do żebractwa...
rozwiń zwiń