Pozwy zbiorowe – SD 27.09.10.

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 14:44
SD – Kiedy można skorzystać z pozwów zbiorowych
Audio
  • SD – Kiedy można skorzystać z pozwów zbiorowych
  • PzJ 1 – Odszkodowania w USA sięgają nawet miliardów dolarów
  • PzJ 2 – W Polsce możliwość dochodzenia swoich roszczeń mamy od 19 lipca

W tym tygodniu będziemy mówić o pozwach grupowych.
Wyjaśnimy kiedy można z nich skorzystać i jakie warunki trzeba spełnić, aby sąd mógł wszcząć takie postępowanie.
O pozwach grupowych słyszeliśmy już dawno, m.in. dzięki głośnej sprawie, w której zasądzono wypłacenie 145 mld dolarów przez firmy tytoniowe dla palaczy z Florydy. Na temat zbiorowego dochodzenia roszczeń powstało też kilka amerykańskich  filmów. Teraz takie narzędzie mają też polscy konsumenci i przedsiębiorcy. Agnieszka Jas:

John Travolta jako prawnik walczy o grupowe odszkodowanie dla rodzin, których dzieci zmarły wskutek skażenia wody pitnej przez dwie potężne korporacje. To wątek z filmu „Adwokat”, ale podobne sprawy można już wytaczać w Polsce. Podstawowy warunek: to samo albo takie samo zdarzenie.

Paweł Piwowar ze Stowarzyszenia „Razem przeciw”: - Jeśli np. w kinie zgaśnie światło w czasie seansu, moglibyśmy domagać się zwrotu kosztów biletu.

Ustawa o pozwach zbiorowych obowiązuje od lipca. Pierwsze pozwy już trafiły do sądu albo są przygotowywane, tak jak ten, dotyczący klientów, którzy czują się oszukani przez jeden z dużych banków. W tej grupie osób, które wzięły kredyt hipoteczny we frankach jest pan Andrzej. Jak mówi, umowa przewidywała możliwość zmiany w wysokości oprocentowania; tymczasem, jeżeli obniżki są, to minimalne.

Pan Andrzej: - Jest tak, jak sobie pan prezes wymyśli. To jest pierwszy pozew przeciw bankowi w Polsce. Nas jest 20 tysięcy takich klientów.

Iwo Gabrysiak – adwokat: - Do pozwu grupowego nie musi przystępować aż tyle osób, wystarczy 10. Chodzi o to, żeby sprawniej i taniej mogły być dochodzone roszczenia, które jednostkowo są roszczeniami stosunkowo niedużymi, a w grupie mogą stać się istotne.

Rafał Kos – adwokat: - Pozew zbiorowy to narzędzie do obrony przed silniejszymi prawnie firmami i urzędami, często dysponującymi dobrze opłaconymi prawnikami. Po to, aby te osoby nie występowały indywidualnie, ale w grupie i były reprezentowane przez jeden podmiot.

Aleksandra Franczak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: - Zbiorowo do sądu mogą wystąpić konsumenci oraz osoby poszkodowane w wypadkach i katastrofach, a także przedsiębiorcy. Ponieważ w grupie siła, ustawodawca przewidział różnego rodzaju roszczenia, które mogą być dochodzone za pomocą pozwów zbiorowych. Mogą być to sprawy o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych.

Należy pamiętać, że mogą to być tylko sprawy o roszczenia pieniężne, a nie o ochronę dóbr osobistych.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak