X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pozwy zbiorowe – SD 28.09.10.

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 15:24
W jakich sprawach można dochodzić swoich roszczeń
Audio
  • SD – W jakich sprawach można dochodzić swoich roszczeń
  • PzJ 1 – Ustawa o pozwach zbiorowych budzi pewne wątpliwości, np. w sprawie roszczeń pracowniczych
  • PzJ 2 – Koszty w postępowaniu grupowym są niższe niż w postępowaniu indywidualnym

0-800 800 008 – to numer bezpłatnej infolinii konsumenckiej, pod którym można otrzymać informację także na temat pozwów zbiorowych.

Grażyna Rokicka ze Stowarzyszenia Konsumentów Polskich: - Pytania dotyczą głównie turystyki. Czasem już na lotnisku zdarza się tak, że 300 osób czeka. Informacja żadna. 4 godziny czekają, powinni dostać posiłek. Dojeżdżają na miejsce, hotel nie jest w cichym zakątku, plaża miała być za oknem, jest kilometr od domu itp.

Jeżeli w takiej sytuacji znalazło się co najmniej 10 osób, można wystąpić do sądu z pozwem zbiorowym. Początkowo miało to dotyczyć wszystkich roszczeń, ale ostatecznie ograniczono zakres spraw.

Hieronim Ostrowski z Ministerstwa Sprawiedliwości: - Pozew grupowy ma służyć przede wszystkim konsumentom, czyli w sprawach wynikających z umów konsumenckich. Inny rodzaj spraw wynika z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Ten tryb odpowiedzialności jest unormowany w kodeksie cywilnym i dotyczy szeroko pojętej szkody wyrządzonej przez artykuły np. gospodarstwa domowego.

Rafał Kos – adwokat: - Ostatnia grupa spraw to tzw. delikty, czyli czyny niedozwolone. Kiedy sprawca szkody w sposób zawiniony działając wyrządza szkodę grupie osób, to taka osoba również może być pozwana w tym trybie.

Aleksandra Franczak z UOKiK: - Pozwy zbiorowe nie dotyczą roszczeń o ochronę dóbr osobistych. Roszczenia o naruszenie zdrowia albo dobrego imienia są wyłączone.

Rafał Kos: - Niejasności pojawiają się w odniesieniu do spraw pracowniczych. Sama treść ustawy nie przesądza tego, że grupa pracowników poszkodowana czynem niedozwolonym swojego pracodawcy nie może dochodzić swoich roszczeń, ale ta sprawa była dyskutowana na jednej z komisji sejmowych i ustawodawca nie chce, aby te roszczenia były objęte.

Ponieważ pracownicy, zdaniem ustawodawcy, mają narzędzie dochodzenia swoich roszczeń w postaci prawa pracy.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak