X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pozwy zbiorowe – SD 30.09.10.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2010 13:23
Różnice między postępowaniem zbiorowym a indywidualnym
Audio
  • SD - Różnice między postępowaniem zbiorowym a indywidualnym
  • PzJ 2 - Do sądów trafiło dopiero kilka spraw, dlatego jeszcze nie wiadomo jak nowe przepisy sprawdzą się w praktyce.
  • PzJ 1 – Przystąpienie do grupy osób poszkodowanych w tym samym zdarzeniu musi być dokładnie przemyślane, bo nie można się z niej wycofać w toku postępowania.

Różnic między postępowaniem zbiorowym a indywidualnym jest wiele. Nie chodzi tylko o liczbę uczestników. Agnieszka Jas:

Dziesiątki, setki, a nawet tysiące indywidualnych roszczeń połączonych w jednym postępowaniu. To zaleta pozwów zbiorowych.

Rafał Kos -  adwokat: - Każde postępowanie sądowe jest związane z istotnym nakładem czasu, pracy, środków. Idea postępowania zbiorowego zmierza do tego, aby członkowie grupy nie musieli tego wszystkiego ponosić, aby cały trud postępowania wziął na siebie reprezentant.

Zbiorowe dochodzenie roszczeń to oszczędność nie tylko czasu, ale też pieniędzy. Niższa jest opłata sądowa.

Marcin Łochowski - rzecznik prasowy Sądu Okręgowego Warszawa–Praga: - W przypadku zwykłej sprawy jest to 5% wartości przedmiotu sporu, w przypadku pozwu zbiorowego jest to tylko 2%.

W odróżnieniu od postępowania indywidualnego, w grupowym nie można ubiegać się o zwrot kosztów sądowych. Pozwany natomiast może domagać się kaucji.

Anisa Gnacikowska – adwokat: - Na żądanie pozwanego sąd może zobowiązać powoda do złożenia kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu. Ta kaucja to nie więcej niż 20% wartości przedmiotu sporu.

Więcej pracy ma pełnomocnik czy radca prawny, który zajmuje się sprawą.

Hieronim Ostrowski z Ministerstwa Sprawiedliwości: - Pozew, oprócz podstawowych wymaganych elementów, musi zawierać wniosek o rozpoznanie sprawy, wskazanie okoliczności, które dały podstawę do występowania z powództwem grupowym, a także w przypadku dochodzenia roszczeń pieniężnych, zasad ujednolicenia wysokości roszczeń członków grupy.

Do pozwu trzeba też dołączyć oświadczenie powoda o tym, że jest on reprezentantem grupy. Potem sąd wydaje ogłoszenia w prasie.

Anisa Gnacikowska: - Zwołuje w nich tych, którzy nie wiedzą o procesie. Do tej pory nie było możliwości pozyskać większą liczbę uczestników, którzy mogą przystąpić do tego postępowania.

Ostatecznie grupa może być więc znacznie liczniejsza niż na początku. Kiedy minie termin przystępowania do grupy, wyznaczony przez sąd, lista osób domagających się roszczeń zostaje zamknięta. Inaczej wygląda również rozstrzyganie sprawy.

Marcin Łochowski: - Każda taka sprawa, ze względu na złożoność, będzie się toczyła w sądzie okręgowym, który będzie orzekał w składzie 3 sędziów.

Prawnicy i sędziowie przypuszczają, że sprawy rozpatrywane w trybie zbiorowym będą trwały krócej niż te indywidualne.

Więcej informacji o kampanii znajdą Państwo na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl 
 
 
 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak