"Żółte kalendarze". Przypominamy koncert utworów Piotra Szczepanika

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 11:30
28 września 2019 roku w Studiu Muzycznym im. Władysława Szpilmana w Warszawie odbył się kolejny koncert z cyklu comiesięcznych spotkań Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia. Bohaterem wieczoru był Piotr Szczepanik. Piosenkarz, gitarzysta i aktor zmarł 20 sierpnia br. po długiej chorobie. 
Audio
  • "Żółte kalendarze". Koncert utworów Piotra Szczepanika w Studiu Piosenki Teatru PR (Jedynka)
Styczeń 2015 roku. Piotr Szczepanik podczas jubileuszowego koncertu z okazji 50-lecia pracy estradowej
Styczeń 2015 roku. Piotr Szczepanik podczas jubileuszowego koncertu z okazji 50-lecia pracy estradowejFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

"Goniąc Kormorany", "Żółte kalendarze", "Kochać", "Nigdy więcej" to utwory, które zna cała Polska. Piotr Szczepanik wylansował ballady, które obecnie można określić standardami polskiej piosenki.

W trakcie spotkania wystąpili: Karolina Kobielusz, Paulina Wróblewska, Kinga Zygmunt, Karol Donda i Krzysztof Szczepaniak. Artystom na scenie towarzyszył zespół The Jobers. Za scenariusz i reżyserię koncertu "Żółte kalendarze" odpowiadał Janusz Gast. Opiekę artystyczną nad wydarzeniem sprawował Janusz Kukuła Dyrektor Teatru Polskiego Radia. Całość programu poświęconego twórczości Piotra Szczepanika zaaranżował muzycznie Marcin Partyka.

Koncert poprowadził Paweł Sztompke z Programu 1 Polskiego Radia.

***

Piotr Szczepanik przyszedł na świat 14 lutego 1942 roku. Po maturze współpracował z lubelskim Teatrem Lalki i Aktora. Następnie studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Debiutował na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1963 roku. W latach 60. i 70. z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem prowadził program estradowo-kabaretowy "Popierajmy się".

Również w latach 70. Piotr Szczepanik zaczął zajmować się piosenką poetycką. Występował sam, z gitarą. Koncertował Polsce oraz m.in. w USA, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie oraz w wielu krajach w Europie.

W latach 80. Szczepanik poświęcił się działalności opozycyjnej. Był m.in. współorganizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej w 1981 r. Podczas stanu wojennego organizował niezależną, podziemną scenę muzyczną. 

IAR.PAP/kh


Zobacz więcej na temat: Piotr Szczepanik
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie żyje piosenkarz i gitarzysta Piotr Szczepanik. Miał 78 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 11:05
Nie żyje piosenkarz, gitarzysta, aktor Piotr Szczepanik, wykonawca jednej z najpiękniejszych polskich ballad o miłości "Kochać", także takich utworów jak "Goniąc Kormorany" i "Żółte kalendarze". O śmierci artysty poinformowała córka artysty Jagoda Maria Szczepanik.
rozwiń zwiń