"Cinema Boogie" - płyta Jedynki z muzyką filmową. Premiera teledysku. WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 17:57
Na płycie "Cinema Boogie" przygotowanej przez Program 1 Polskiego Radia oraz Chopin University Big Band można usłyszeć Natalię Kukulską, Dorotę Miśkiewicz, Wojciecha Myrczka oraz Łukasza Zagrobelnego, który zmierzył się z kompozycją Włodzimierza Korcza, znaną z filmu "07 zgłoś się". - Ta aranżacja i to wykonanie będą dla Państwa zadziwiające - zapowiada artysta. Zapraszamy do oglądania!
Łukasz Zagrobelny
Łukasz Zagrobelny Foto: Polskie Radio

Temat przewodni z "07 zgłoś się" zaśpiewała wcześniej z tekstem Alicja Majewska. Ta wersja utworu -"Przed nocą i mgłą", pod tym właśnie tytułem, trafiła na płytę Jedynki. Łukasz Zagrobelny nie ukrywa, że piosenka przysporzyła mu trochę kłopotów. - To karkołomne, żeby zaśpiewać tak, jak powinno być. Trochę się zmagałem z tym utworem, ale mam nadzieję, że dobrze to wyszło - mówi piosenkarz. A jak wyszło? Zapraszamy do słuchania.

Od "Wojny domowej" po "Tylko mnie kochaj"

Muzyka w filmie i serialu odgrywa istotną rolę. Dopełnia obraz, podkreśla nastrój albo go maluje. Nierzadko jest też całością, która znakomicie promuje film lub serial. Wiedzą o tym doskonale nie tylko członkowie Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy, lecz również Adam Sztaba, Krzysztof Herdzin, Marek Stefankiewicz i Wojciech Kostrzewa, Michał Tomaszczyk i Jarema Jarosiński, którzy odpowiadają za aranżacje utworów, które znalazły się na płycie "Cinema Boogie".

Album wypełniło 12 kompozycji. Większość z nich jest znana melomanom i widzom, gdyż pochodzą z uznanych, popularnych produkcji, chociażby z seriali "07 zgłoś się", "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek", czy filmów "Dziecko Rosemary", "Polowanie na muchy" oraz "Tylko mnie kochaj".

95 lat PR płyta - 400_resize.JPG
95 lat Polskiego Radia. Album z piosenkami wybranymi przez słuchaczy

Pośród muzycznej klasyki polskiego kina znalazł się także utwór wyjątkowy, który zamyka płytę "Cinema Boogie". Piosenka nosi tytuł "Zapalniczka", a tekst do utworu napisał wspaniały aktor i reżyser Andrzej Strzelecki, na krótko przed swoją śmiercią. W ostatnich dniach kwietnia 2020 roku Strzelecki przygotowywał piosenkę ze studentami Akademii Teatralnej. Zmarł trzy miesiące później.

- Żegnając i wspominając zmarłego w lipcu 2020 roku profesora i przyjaciela, dedykujemy mu ostatni napisany przez niego utwór o znamiennym dla postaci Andrzeja tytule – "Zapalniczka" – mówi Piotr Kostrzewa.

Zaskoczenia i zdziwienia

Zgodnie z zamysłem twórców i pomysłodawców albumu "Cinema Boogie" nie wszystkie utwory są oczywiste. Część z nich nie stała się przebojami, nie wyszła poza kinowy czy telewizyjny obraz, ale nie zmienia to faktu, że pozostają perełkami w klasyce polskiej muzyki filmowej. Dlatego znalazły się w zestawie obok znanych, wyjątkowych evergreenów.

. .

Jak podkreślają twórcy - najbardziej zależało im na tym, aby pokazać różnorodność, piękno, ale i ponadczasowy wymiar doskonałych tematów serialowych i filmowych, które zostały przedstawione w nieco innych, czasem zaskakujących wersjach, we wspaniałym bigbandowym wykonaniu.

- To jest w zamyśle pierwszy album filmowy naszego uczelnianego big-bandu. Chcemy zaprezentować Państwu fantastyczną polską muzykę filmową w rzadko spotykanej odsłonie bigbandowej. Obok studentów i absolwentów uczelni usłyszymy również zaproszonych specjalnie na tę okazję gości – mówi Piotr Kostrzewa.

Słuchając wspaniałych interpretacji "Bossa Novy" z filmu "Polowanie na muchy" z piękną wokalizą Natalii Kukulskiej, czy niezapomnianej kołysanki z "Dziecka Rosemary" Romana Polańskiego do mistrzowskiego tekstu Wojciecha Młynarskiego "Zaśnij maleństwo", dźwiękami brzmień bigbandowych wejdziemy w świat filmów i seriali.

Patroni medialni: Jedynka – Program 1 Polskiego Radia i TVP Kultura

Tracklista:

 1. Gdy zakocham się / When I Fall in Love z filmu One Minute to Zero. Oryginalna muzyka i słowa: Victor Young / Edward Heyman / arr. Dave Wolpe. Polski tekst: Andrzej Strzelecki/wokal WOJCIECH MYRCZEK
 2. Cinema boogie - czyli kino "Uciecha" w Czeladzi - Henryk Kuźniak / arr. Wojciech Kostrzewa
 3. Wyrzeźbiłam Twoją twarz z filmu Małżeństwo z rozsądku – Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz / Agnieszka Osiecka / arr. Krzysztof Herdzin – wokal DANIELA BEREZA
 4. Kryminalni temat z filmu - Maciej Zieliński / arr. Jarema Jarosiński
 5. Bossa Nova z filmu Polowanie na muchy – Andrzej Korzyński / arr. Wojciech Kostrzewa – wokal NATALIA KUKULSKA
 6. Przed nocą i mgłą z serialu 07 zgłoś się – Włodzimierz Korcz / Zbigniew Stawecki / arr. Wojciech Kostrzewa – wokal ŁUKASZ ZAGROBELNY
 7. Samba butelkowa z filmu Tylko mnie kochaj – Maciej Zieliński / arr. Wojciech Kostrzewa
 8. Deszcze niespokojne – z filmu Czterej pancerni i pies - Adam Walaciński / arr. Adam Sztaba
 9. Zaśnij maleństwo / Rosemary's Lullaby z filmu Rosemary’s Baby – Krzysztof "Komeda" Trzciński / Wojciech Młynarski / arr. Wojciech Kostrzewa – wokal ŁUKASZ LIPSKI
 10. Łagodnie płynę w twych ramionach z serialu Czterdziestolatek – Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz / arr. Michał Tomaszczyk – wokal DOROTA MIŚKIEWICZ
 11. Wojna domowa temat z serialu Wojna domowa – Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz / arr. Wojciech Kostrzewa
 12. Zapalniczka – Marek Stefankiewicz / Andrzej Strzelecki / arr. Marek Stefankiewicz – wokal NATALIA KUKULSKA

mat. promocyjne

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koncertowy Sylwester Polskiego Radia. Tak zagrały gwiazdy polskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 01:08
Klasyka muzyki pop, rock i inne brzmienia - można je było usłyszeć podczas multimedialnego Koncertowego Sylwestra Polskiego Radia. To aż 6 godzin muzyki w wykonaniu gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. Wydarzenie zainaugurowało Scenę Muzyczną Polskiego Radia, czyli nowy cykl koncertów z internetowym udziałem publiczności.
rozwiń zwiń