"Uczyłam się od wielkich teatralnych indywidualności"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 12:59
- Miałam wielkie szczęście spotkać na początku kariery Józefa Szajnę i Jerzego Grzegorzewskiego – wspominała w radiowej Jedynce aktorka Irena Jun, laureatka Splendora Splendorów.
Audio
  • Uczyłam się od wielkich teatralnych indywidualności
Irena Jun
Irena JunFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Irena Jun jest aktorką teatralną, telewizyjną, filmową i radiową. Od lat związana z Teatrem Studio prowadzi również Jednoosobowy Teatr Ireny Jun, w którym realizuje projekty poetyckie własnego autorstwa.

W roku 2012 Irena Jun została laureatką Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego, nagrody specjalnej Teatru Polskiego Radia.

W audycji "Spotkanie z mistrzem" Irena Jun podkreśliła, że jest w Teatrze Studio od roku 1970 i do dziś pozostaje mu wierna. Wspominała jego dwóch dyrektorów Józefa Szajnę i Jerzego Grzegorzewskiego. Jej zdaniem bardzo istotne dla młodego aktora jest to, by trafić do teatru kierowanego przez wybitną indywidualność. Wtedy uczy się od niej wzoru artysty i odpowiedniej postawy do pracy. Za niesłychanie ważne uznała uczestniczenie nawet w drugoplanowej roli w "ważnych, wybitnych” dziełach tworzonych przez takie postaci.

- Tak się szczęśliwie złożyło, że ja w zasadzie na początku drogi mogłam spotkać się z Szajną i Grzegorzewskim. Wydaje się, że zawdzięczam im bardzo wiele. Oni mieli zupełnie przeciwstawne charaktery pomimo tego, że szanowali się nawzajem i darzyli sympatią – oceniała Irean Tun.

W Pierwszym Programie Polskiego Radia wspominała, że Szajna był człowiekiem bardzo śmiałego i bogatego obrazu. Przekonywała, że wynikało to z tego, że był malarzem.

- To się czuło w każdym momencie, zarówno w kostiumie, jak i w dekoracji, jak i w stosunku do inscenizowanego tekstu. Tekst u Szajny był w zasadzie pretekstem, nie było najważniejsze, z czego składa się rola aktora (…) ważne jest żeby sprostać intensywności środków aktorskich i temu plastycznemu widzeniu. Tak samo było w przypadku Grzegorzewskiego – wspominała Irena Tun.

Rozmawiała Anna Retmaniak.

Zobacz więcej na temat: Józef Szajna TEATR POLSKA

Czytaj także

Trójka świętuje 100-lecie Teatru Polskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 14:41
Przez cały styczeń będziemy poznawać niezwykłą historię Teatru Polskiego w Warszawie, jego gwiazdy - te sprzed lat i te bardziej współczesne. Wszystko to w nowym cyklu Marcina Gutowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z przymrużeniem oka o... nieznanej sztuce Fredry

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 10:00
Komedia Jana Warenyci pt. "Benefis" zadaje pytania o kondycje dzisiejszego teatru. Z humorem i polotem. Ale i z troską o przyszłość sztuki Melpomeny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktorka zakochana w poezji

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 14:00
Gościem wieczornego "Spotkania z mistrzem" będzie Irena Jun.
rozwiń zwiń