X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oczy, które nie patrzą, choć widzą. Autyzm

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 05:16
Ma 23 lata, nie mówi, porozumiewa się za pomocą tablicy ułatwionej komunikacji bądź pisząc na komputerze. Maciek Oksztulski jest na czwartym roku prawa, specjalizuje się w prawach człowieka, pisze wiersze, zna sześć języków i… ma autyzm.
Audio
Oczy, które nie patrzą, choć widzą. Autyzm
Foto: Glow Images/East News

Choć chłopiec w dzieciństwie nie mówił przez długi czas, lekarze zapewniali, że zacznie. - Nie zwracali uwagi na to, że nie patrzy w oczy ani na mnie. Patrzy mi w oczy, ale tak jakby przeze mnie gdzieś tam hen, hen przeszedł tym wzrokiem - opowiada mama Maćka.
Autyzm u chłopca zdiagnozowano, gdy miał cztery lata. Mama zaczęła wiele czasu poświęcać na pracę z dzieckiem, co przyniosło wymierne skutki. - Zaczął patrzeć trochę na nas i wtedy można było go posadzić. A jak posadzić, to i do przedszkola zaprowadzić - opowiada pani Danuta, mama chłopca cierpiącego na autyzm.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Maciek Oksztulski w 2000 roku przeszedł długą terapię w Krajowym Towarzystwie Autyzmu. - Gdy ktoś go rozumiał, to on był szczęśliwy, był w innym świecie. Miał indywidualne nauczanie na terenie szkoły - opowiada mama chłopca.
Na egzaminach, podczas wykładów i ćwiczeń jest z nim mama. Jedzenie, mycie się, ubieranie - we wszystkim pomaga mama. - Nie wolno się zastanawiać. Trzeba działać - mówi pani Danusia, mama Maćka. Jej i jemu skrzydeł dodaje wiara. Bo skąd brać siły na to wszystko?

Reportaże w radiowej Jedynce >>>

Największym problemem, z którym przyjedzie się zmierzyć Maćkowi jest praca. W Polsce w zasadzie żadna z osób cierpiących na autyzm nie pracuje. - Moim marzeniem jest być samowystarczalnym. Wiem, że tego nie osiągnę, ale chcę pomagać innym ludziom, podobnym do mnie, którzy praktycznie nie posiadają żadnych praw - komentuje Maciek.
Z Maćkiem i Danutą Oksztulską o prawach osób chorych i życiu rozmawia Agnieszka Kozłowska-Łysko.
sm, pg

Zobacz więcej na temat: autyzm zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cierpiący na autyzm. "Nagle pojawiła się szyba"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 10:52
- Najgorsza była utrata kontaktu wzrokowego. To dla rodzica po prostu coś strasznego - mówi Edyta Papajewska, mama chłopca chorego na autyzm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm - wczesna diagnoza jest kluczowa

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 19:00
Autyzm to jeden z największych problemów zdrowotnych współczesnego świata obok raka, cukrzycy czy AIDS - tak oficjalnie uznało ONZ. Szacuje się, że w Polsce dotyka on jedną osobę na 300.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawność intelektualna nie musi wykluczać z życia!

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 19:46
- W naszym kraju nie ma żadnych perspektyw dla osób z autyzmem. Co z ich zatrudnieniem, jak mają się odnaleźć w życiu? - pytała w Debacie radiowej Jedynki nt. kampanii społecznej "Też Chcemy Być" Joanna Grochowska z Fundacji "Synapsis".
rozwiń zwiń