X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tajemnice Jana Pawła II zaklęte w czterech ścianach

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 03:51
"Wszędzie dobrze, a najlepiej w domu" - mówił w czasie jednej z pielgrzymek do Polski Jan Paweł II. Muzeum domu rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach zostało przebudowane i zaaranżowane na nowo. Otwarcie odnowionej placówki nastąpiło na początku kwietnia tego roku.
Audio
  • Z wizytą w muzeum - domu Jana Pawła II w Wadowicach (Ślady na piasku/ Jedynka)
Floribeth Mora Diaz z Kostaryki, której uzdrowienie z groźnego tętniaka mózgu wybrano, jako cud do kanonizacji Jana Pawła II, zwiedza Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Kostarykanka była w maju z wizytą w Polsce, w towarzystwie męża i dwóch synów.
Floribeth Mora Diaz z Kostaryki, której uzdrowienie z groźnego tętniaka mózgu wybrano, jako cud do kanonizacji Jana Pawła II, zwiedza Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Kostarykanka była w maju z wizytą w Polsce, w towarzystwie męża i dwóch synów.Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Święty Jan Paweł II w czasie pobytu w Wadowicach, swoim rodzinnym mieście w 1999 roku witał się mieszkańcami słowami: "Umiłowani Bracia i Siostry. Po raz kolejny w czasie mojej posługi Kościołowi powszechnemu na stolicy św. Piotra, przybywam do moich rodzinnych Wadowic. Z wielkim wzruszeniem patrzę na to miasto lat dziecięcych, które było świadkiem mych pierwszych kroków, pierwszych słów i, jak mówił Norwid, pierwszych ukłonów, co są jak odwieczne Chrystusa wyznanie: bądź pochwalony".
"Pragnę wejść w te gościnne progi, na nowo ukłonić się rodzinnej ziemi i jej mieszkańcom. I wypowiedzieć słowa, którymi wita się domowników po powrocie z dalekiej drogi. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" - mówił papież. Dom Jana Pawła II znajduje się w Wadowicach przy ulicy Kościelnej.

Kanonizacja Jana Pawła II >>>

Najważniejszym miejscem w nowo zaaranżowanym muzeum, które dawniej było domem papieża, jest mieszkanie Wojtyłów. - Ono zajmuje ok. 70 metrów kwadratowych, a sama przestrzeń muzealna po modyfikacji ma 1200 metrów, więc można powiedzieć, że sercem muzeum jest mieszkanie - opowiada Jarosław Kłaput, który wraz z żoną Barbarą jest współautorem nowo otwartej wystawy.

Dolna część muzeum tworzy opowieść o życiu Karola Wojtyły przed II wojną światową, gdy mieszkał on w Wadowicach. - Jest to początek, by przygotować widza do wejścia do mieszkania, które znajduje się na piętrze. Przestrzeń i środowisko, w którym dorastał Karol Wojtyła było bogate artystycznie, kulturalnie i intelektualnie - wyjaśnia Jarosław Kłaput. Jak dodaje, mógł on z niego czerpać wzorce.
Czego można się dowiedzieć z wystawy w wadowickim muzeum? Posłuchaj całej audycji.

"Ślady na piasku" przygotowała Małgorzata Glabisz-Pniewska.
(sm/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wadowice: dom rodzinny Jana Pawła II zamieni się w nowoczesne muzeum

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 04:00
- Po zimowej przerwie, robotnicy ostro wzięli się do pracy - mówi ksiądz Paweł Danek dyrektor Muzeum Dom Jana Pawła II w Wadowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kostarykanka uzdrowiona przez cud Jana Pawła II odwiedziła Wadowice

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 17:57
Kostarykanka Floribeth Mora Diaz, której uzdrowienie wybrano jako cud do kanonizacji Jana Pawła II, w niedzielę odwiedziła Wadowice - rodzinne miasto Karola Wojtyły. Po mszach św. w miejscowej bazylice Ofiarowania NMP opowiadała o cudzie, którego doświadczyła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojciec Jan Góra dostawał "profilaktyczne" cięgi od papieża

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 03:14
- Papież kochał go, ciągle zapraszał, wyciągał laskę i bił Jana Górę po plecach, a gdy ten pytał dlaczego, odpowiadał, że to profilaktycznie - opowiada o dominikaninie Jan Grzegorczyk, autor książki "Święty i błazen".
rozwiń zwiń