Najchętniej dzielą się z potrzebującymi ci, którzy mają najmniej

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 19:00
Przed Świętami Bożego Narodzenia uczestniczymy w wielu akcjach charytatywnych, które niosą pomoc potrzebującym. Wigilijne dzieło Pomocy Dzieciom, Szlachetna paczka, Banki żywności poruszają ludzkie serca.
Audio
  • Czy jesteśmy gotowi pomagać innym? Jak pomagać, żeby nie urazić drugiej osoby? (Ślady na piasku/Jedynka)
O okresie Świąt Bożego Narodzenia częściej dzielimy się darami z innymi
O okresie Świąt Bożego Narodzenia częściej dzielimy się darami z innymi Foto: GlowImages/EastNews

W tym okresie jest w nas ogromna wrażliwość na ludzką biedę i pragnienie, aby choć na krótki moment rozjaśnić oblicza ludzi smutnych i wykluczonych. Dzielimy się darami rzeczowymi, skromnymi czasem oszczędnościami, wysyłamy sms-y o treści "POMAGAM".

Ksiądz Mirosław Korsak, kapelan chorych i więźniów, podkreśla, że przysłowiowy grosik podarowany potrzebującemu wraca "wielokrotnie powiększony". - Jeżeli dzielimy się drobną rzeczą, to potem wielokrotnie więcej trafia do nas - mówi duchowny. Z jego obserwacji wynika, że najchętniej i najbardziej hojnie dzielą się z innymi ci, którzy mają najmniej.

Ewa Falkowska z UNICEF przypomina, że w Polsce żyje w ubóstwie 1,5 milina dzieci, z czego 700 tysięcy w skrajnym ubóstwie. - UNICEF mówi już od dawna, że powinniśmy określić w ciągu następnych kilku lat, o ile chcemy zmniejszyć liczbę dzieci żyjących w ubóstwie. Tak, żebyśmy mieli cel, do którego chcemy dążyć - podkreśla gość radiowej Jedynki.

Choinki Jedynki. W piątek kolejna licytacja >>>

Czy pomagając dostrzegamy również konkretnych ludzi: tych zza ściany, z najbliższego sąsiedztwa? Jak pomagać, żeby nie budzić poczucia wstydu albo wyższości?

***

Tytuł audycji: Ślady na piasku
Prowadziła: Agnieszka Kozłowska-Łysko
Goście: ksiądz Mirosław Korsak - kapelan chorych i więźniów, Ewa Falkowska - UNICEF, wolontariusze Szlachetnej paczki: Agnieszka Czapla, Małgorzata Łubik i Mateusz Wyźliński
Data emisji: 10.12.2014
Godzina emisji: 23.14

(ag,tj)Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak