Internet i zakupy równie niebezpieczne co alkohol i papierosy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 03:40
- Uzależnienie behawioralne dotyczy czynności, wykonywanych rzeczy: od hazardu, komputera, sieci, zakupów. W zasadzie uzależnić można się od wszystkiego - mówi psycholog Wioletta Szczerbińska.
Audio
  • Uzależnienia behawioralne (Ślady na piasku/ Jedynka)
Uzależnienia behawioralne to takie, które nie są związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków), a więc np. uzależnienie od hazardu, Internetu, objadania się, seksoholizm, pracoholizm, zakupoholizm
Uzależnienia behawioralne to takie, które nie są związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków), a więc np. uzależnienie od hazardu, Internetu, objadania się, seksoholizm, pracoholizm, zakupoholizmFoto: Pixabay

Najczęściej spotykane uzależnienie, do którego przyznaje się w Polsce 100 tys. osób, dotyczy internetu. Ryzyko popadnięcia w tego typu zależność jest zaś ponad siedmiokrotnie wyższe. - Są pewne objawy, które świadczą o tym, że czynność, którą wykonujemy stała się jakimś problemem. Pierwszym symptomem, który powinien nas zaniepokoić jest odczuwanie silnego przymusu, przemożnej potrzeby wykonywania danej czynności - wyjaśnia Anna Gnich, inna psycholog.

Badania pokazują, że uzależnienia behawioralne w świadomości społecznej funkcjonują najczęściej jako fanaberia i "głupota", której ofiara jest sama sobie winna, nie zaś jako choroba. Od trzech lat funkcjonuje w Polsce telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych oraz ich bliskich. 801 889 880 - to numer, pod który można dzwonić codziennie od 17.00 do 20.00 i porozmawiać ze specjalistą, który wysłucha, doradzi i poinstruuje jak poradzić sobie z uzależnieniem.

Czy można samemu wyleczyć się z uzależnień behawioralnych? Zapraszamy do wysłuchania całego programu.

***

Tytuł audycji: Ślady na piasku

Prowadzi: Agnieszka Kozłowska-Łysko

Goście: Wioletta Szczerbińska i Anna Gnich (psycholożki pracujące w telefonie zaufania z Instytutu Psychologii Zdrowia)

Data emisji: 17.06.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/pg

Czytaj także

Najlepszego lekarstwa na świecie nie można kupić za pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 04:46
- Ludzie najbardziej potrzebują witaminy "M", czyli miłości - mówi lekarka, prof. Barbara Bień. W środę 11 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego.
rozwiń zwiń