Pomoc dla młodzieży w wychodzeniu z czarnej dziury uzależnienia

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 20:28
- Obecnie wróciła fala na zażywanie dopalaczy i różnych tabletek. Przy okazji pojawia się komputer wraz z grami jako forma ucieczki i zamykania się - mówi Joanna Szmurło, kierownik ośrodka leczenia uzależnień Metanoja.
Audio
  • Reportaż o życiu uzależnionych nastolatków i próbach zmiany na lepsze ich losu (Ślady na piasku/ Jedynka)
W dzisiejszych czasach młodzież ma największy problem z dopalaczami i różnego rodzaju tabletkami, które zażywa w nadmiarze
W dzisiejszych czasach młodzież ma największy problem z dopalaczami i różnego rodzaju tabletkami, które zażywa w nadmiarzeFoto: Pixabay

Ośrodek leczenia uzależnień Metanoja to jedna z placówek Caritasu, która znajduje się w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej. Jego oferta skierowana jest do dzieci i młodzieży zagrożonej lub uzależnionej od środków psychoaktywnych. - Terapia trwa 12-14 miesięcy i podzielona jest na cztery etapy. Pierwszy nazywamy adaptacyjnym, najtrudniejszym w terapii, bo młodzi ludzie muszą się przestawić na inne myślenie i inne zachowanie - mówi psycholog Joanna Szmurło.

W programie rozmawialiśmy o kolejnych etapach terapii i tym, jak wygląda rytm dnia w ośrodku. O swoich problemach i lękach opowiadali również uzależnieni nastolatkowie.

***

Tytuł audycji: Ślady na piasku

Prowadzi: Agnieszka Kozłowska-Łysko

Goście: Joanna Szmurło (psycholog, specjalista terapii uzależnień, kierownik ośrodka leczenia uzależnień Metanoja), uzależniona młodzież

Data emisji: 8.07.2015

Godzina emisji: 23.11

sm/pg

Czytaj także

Czy moje dziecko bierze narkotyki?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 07:45
- Zwracajmy uwagę na to, czy dziecko izoluje się od domowników, często wietrzy pokój lub używa kadzidełek, by zneutralizować niepokojące zapachy - mówi Magda Stefańska, psychoterapeutka młodzieży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesteś uzależniony. Dobrze ci z tym?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 14:48
Liczba osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków w Polsce rośnie. Szczególnie u osób młodych używki stały się elementem stylu życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet i zakupy równie niebezpieczne co alkohol i papierosy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 03:40
- Uzależnienie behawioralne dotyczy czynności, wykonywanych rzeczy: od hazardu, komputera, sieci, zakupów. W zasadzie uzależnić można się od wszystkiego - mówi psycholog Wioletta Szczerbińska.
rozwiń zwiń