Chrzest, który otworzył przed Polską drzwi na świat

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 02:05
- Naród bez pamięci przestaje istnieć, bo nie ma do czego się odnieść. Chrzest jest fundamentem, od którego rozpoczyna się pamięć historyczna Polaków - mówi mediewista, prof. Krzysztof Ożóg.
Audio
  • Jakie jest znaczenie chrztu Polski? (Ślady na piasku/ Jedynka)
Mieszko przyjmuje chrzest. Sgraffito na ścianie rezydencji biskupów pomocniczych położonej w pobliżu pomnika Bolesława Chrobrego, Gniezno
Mieszko przyjmuje chrzest. Sgraffito na ścianie rezydencji biskupów pomocniczych położonej w pobliżu pomnika Bolesława Chrobrego, GnieznoFoto: Domena publiczna

"Po chrzcie, Polska jako naród wychodzi z własnej dziejowej prehistorii i zaczyna istnieć historycznie" - mówił Jan Paweł II w czasie swojej pierwszej pielgrzymki do Polski. Historyk, dr Radosław Lolo przyznaje, że Polski chrzest nie został bogato opisany w źródłach. - Mamy kilka wzmianek, mówiących o tym, że Dobrawa przyjechała do Mieszka, przyjął on chrzest i stał się pierwszym chrześcijaninem w Polsce - opowiada dr Lolo.

Cykl specjalny
chrześcijaństwo kościół FREE 1200_660.jpg
1050. lat chrześcijaństwa w Polsce

Czy imię Mieszko związane jest z "zamieszaniem", jakie wywołał pierwszy władca Polan? W jaki sposób chrześcijaństwo pomogło Polsce? O czym świadczyło wręczenie Bolesławowi Chrobremu włóczni św. Maurycego? Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Ślady na piasku

Prowadzi: Agnieszka Trzeciakiewicz

Goście: prof. Krzysztof Ożóg (mediewista, historyk wieków średnich i wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim), dr Radosław Lolo (historyk, prodziekan wydziału historycznego Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora)

Data emisji: 27.01.2016

Godzina emisji: 23.14

sm/ag

 

Czytaj także

Święci polscy. Polityka, krew i pierwszy adwokat diabła

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 21:57
- Przy kanonizacji Stanisława po raz pierwszy pojawił się ktoś, kto wysuwa zastrzeżenia wobec procesu kanonizacyjnego. Ale ten święty ważny był także z drugiego powodu - mówi prof. Zbigniew Mikołejko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na pewno rok 966? Spór o datę chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 17:46
- Między czerwcem 965 roku a wrześniem 967. Gdzieś tu musiał być chrzest – mówił prof. Tomasz Jasiński, przedstawiając teorie historyków na temat daty przyjęcia przez Mieszka I chrześcijaństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1050. rocznica chrztu Polski. 1200 gości na głównych obchodach

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 14:59
To będzie wydarzenie o randze historycznej - mówi marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
rozwiń zwiń