X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chrzest, który otworzył przed Polską drzwi na świat

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 02:05
- Naród bez pamięci przestaje istnieć, bo nie ma do czego się odnieść. Chrzest jest fundamentem, od którego rozpoczyna się pamięć historyczna Polaków - mówi mediewista, prof. Krzysztof Ożóg.
Audio
  • Jakie jest znaczenie chrztu Polski? (Ślady na piasku/ Jedynka)
Mieszko przyjmuje chrzest. Sgraffito na ścianie rezydencji biskupów pomocniczych położonej w pobliżu pomnika Bolesława Chrobrego, Gniezno
Mieszko przyjmuje chrzest. Sgraffito na ścianie rezydencji biskupów pomocniczych położonej w pobliżu pomnika Bolesława Chrobrego, GnieznoFoto: Aung/Wikipedia/Domena publiczna

"Po chrzcie, Polska jako naród wychodzi z własnej dziejowej prehistorii i zaczyna istnieć historycznie" - mówił Jan Paweł II w czasie swojej pierwszej pielgrzymki do Polski. Historyk, dr Radosław Lolo przyznaje, że Polski chrzest nie został bogato opisany w źródłach. - Mamy kilka wzmianek, mówiących o tym, że Dobrawa przyjechała do Mieszka, przyjął on chrzest i stał się pierwszym chrześcijaninem w Polsce - opowiada dr Lolo.

Cykl specjalny
chrześcijaństwo kościół FREE 1200_660.jpg
1050. lat chrześcijaństwa w Polsce

Czy imię Mieszko związane jest z "zamieszaniem", jakie wywołał pierwszy władca Polan? W jaki sposób chrześcijaństwo pomogło Polsce? O czym świadczyło wręczenie Bolesławowi Chrobremu włóczni św. Maurycego? Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Ślady na piasku

Prowadzi: Agnieszka Trzeciakiewicz

Goście: prof. Krzysztof Ożóg (mediewista, historyk wieków średnich i wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim), dr Radosław Lolo (historyk, prodziekan wydziału historycznego Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora)

Data emisji: 27.01.2016

Godzina emisji: 23.14

sm/ag

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Święci polscy. Polityka, krew i pierwszy adwokat diabła

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 21:57
- Przy kanonizacji Stanisława po raz pierwszy pojawił się ktoś, kto wysuwa zastrzeżenia wobec procesu kanonizacyjnego. Ale ten święty ważny był także z drugiego powodu - mówi prof. Zbigniew Mikołejko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na pewno rok 966? Spór o datę chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 17:46
- Między czerwcem 965 roku a wrześniem 967. Gdzieś tu musiał być chrzest – mówił prof. Tomasz Jasiński, przedstawiając teorie historyków na temat daty przyjęcia przez Mieszka I chrześcijaństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1050. rocznica chrztu Polski. 1200 gości na głównych obchodach

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 14:59
To będzie wydarzenie o randze historycznej - mówi marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
rozwiń zwiń