Wiosenne porządki bez chemii? Poznaj sposoby "niezłej pani domu"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 13:43
Ocet, sól, soda czy cytryna to rzeczy, które znajdziemy w większości domów. Zapominamy jednak o tym, że możemy je wykorzystywać na różne sposoby, także właśnie do tego, żeby nasz dom lśnił czystością. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Dusan Petkovic

- Powinniśmy mieć w domu te rzeczy, bo są one bardzo często skuteczniejsze od kupnych detergentów - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Świgoń - autorka wielu poradników, w tym m.in. książki "Niezła pani domu - sposoby na prawie wszystko". - Ja na przykład nie wyobrażam sobie nie mieć w domu octu, gdyż jest on potrzebny w wielu sytuacjach. Nie ma lepszej rzeczy do odkamieniania - dodaje. 


Czytaj też
auto kobieta.jpg
Jak skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Jak wyjaśnia ekspertka, do czajnika wlewa w proporcjach 1:1 wodę i ocet, wypełniając tą mieszanką całe naczynie. Następnie zagotowuje ją i zostawia do ostygnięcia. - Kamień odchodzi naprawdę genialnie - mówi Małgorzata Świgoń. - Octu nie wylewam, ale wykorzystuję na przykład do wyczyszczenia zlewozmywaka czy sedesu. Z tym że warto go jeszcze raz wcześniej podgrzać - zaznacza. 

Posłuchaj
07:17 _PR1_AAC 2021_02_25-09-19-10.mp3 Sprzątnie bez chemii (Cztery pory roku/Jedynka)

Rozmówczyni Sławy Bieńczyckiej zdradza, że przypaleniznę świetnie z kolei odmacza soda. - Po prostu trzeba posypać dno garnka sodą, zalać niewielką ilością wody i zostawić na całą noc. Można też odrobinkę podgrzać - mówi. Soda jest także środkiem, który pochłania zapachy, więc warto wysypać ją na spodeczek czy do miseczki i wstawić do lodówki. 

Czytaj też:

A jak posprzątać jajko, które wypadło nam z lodówki? - Rozbite jajko należy posypać solą i bez żadnego problemu uda nam się zebrać je ręcznikiem papierowym - mówi Małgorzata Świgoń.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Małgorzata Świgoń (autorka wielu poradników, w tym m.in. książki "Niezła pani domu - sposoby na prawie wszystko")

Data emisji: 25.02.2021

Godzina emisji: 9.19

kh

Czytaj także

Dla dobra dziecka zabezpiecz dom

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 14:57
Okazuje się, że najniebezpieczniejszym miejscem dla dzieci w wieku do 5 lat jest… rodzinny dom. Tam ulegają różnym wypadkom - poparzenia, zatrucia, urazy na skutek upadku lub uderzenia w jakiś mebel, porażenia prądem. 90 proc. wypadków można by było uniknąć, gdyby dom został odpowiednio zabezpieczony.
rozwiń zwiń